Sčítací komisári poľnohospodárskeho cenzusu môžu byť rodinne zviazaní so starostom
Košice - Po prvýkrát sa na Slovensku koná sčítanie poľnohospodárskeho majetku. Je len logické, že najviac ľudí - "farmárov" sa nachádza v dedinách.
Eva Mikulová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Väčšina obcí si preto vyberá sčítacích komisárov sama a keďže je jasné, že táto práca je finančne ohodnotená, mnohí obyvatelia obcí, týmto ľuďom, či už v dobrom, alebo zlom závidia. Včera ráno nás niektorí občania Bidoviec upozornili na to, že ich starosta nominuje do funkcie sčítacieho komisára svoju rodinu.
Starosta Bidoviec Igor Stieber je však z podozrenia z rodinkárstva značne pobúrený:
"My sme postupovali presne v zmysle zákona. Pre poľnohospodársky cenzus sme cez doporučenie Úradu práce vytypovali tri naše nezamestnané obyvateľky, ktoré spĺňali všetky predpoklady na túto prácu. To znamená, že mali strednú školu s maturitou a v danej problematike sa vyznali. Dva dni pred školením však jedna z týchto vybratých komisariek, pani Mária Šalogovičová, odstúpila z osobných dôvodov. Pracovníčky obecného úradu preto požiadali bez môjho vedomia moju dcéru, aby túto prácu robila. Tá ihneď nastúpila na školenie a momentálne pracuje ako sčítacia komisárka."
Slová starostu potvrdili i pracovníčky obecného úradu.
O pravidlách prijímania ľudí do funkcie sčítacieho komisára sme sa porozprávali s riaditeľom Krajskej správy štatistického úradu v Košiciach Emilom Kočišom:
"Komisárom môže byť každý, kto spĺňa predpoklady pre túto prácu. Čo sa týka obcí, tam je skoro každý niekomu rodina a preto môže vzniknúť medzi ľuďmi určitá závisť. Nás však vôbec nezaujíma, kto s kým ma aké rodinné zväzky, ale jedine či je vyškolený a spĺňa podmienky pre poľnohospodársky cenzus. Musí byť znalý najmä v poľnohospodárstve, čiže nesmie si spliecť hus s kačkou. Máme dokonca také skúsenosti, že túto prácu veľmi ľudia nechcú robiť. Preto sme požiadali, aby starostovia a slovenská poľnohospodárska a potravinárska (SPPK) regionálna komora náborovala ľudí."
Táto práca je podľa slov E. Kočiša podstatne náročnejšia, ako sčítanie obyvateľstva. Sčítací komisári musia osobne vyplniť dotazník, ktorý je veľmi podrobný a fyzicky navštíviť farmu. Mnohokrát sa stretávajú s neochotou ľudí, ktorí sčítanie berú ako zásah do svojej osobnej integrity.
Ako nám E. Kočiš povedal, každý sčítací komisár má zmluvu s SPPK, ktorá vyhrala medzinárodný tender na poľnohospodársky cenzus.
"Všetko sa finacuje z Európskej únie z nadácie Phare a z týchto prostriedkov sú odmeňovaní i sčítací komisári. Za jeden dotazník dostane sčítací komisár 50 korún. V priemere sčíta asi 100 fariem, čiže si môže zarobiť okolo 5 tisíc korún," dodal E. Kočiš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.