nemocnici na následky dopravnej nehody, zostalo na Slovensku prakticky nepovšimnuté.
Vysvetlením môže byť aj to, že väčšie akcie sa uskutočnia o tri týždne, keď uplynie 80 rokov od narodenia štátnika, spojeného s pokusom dodať československému komunizmu "ľudskú tvár".
"Naše deti vedia, kto bol Alexander Dubček," povedala Naďa Michálková, zástupkyňa riaditeľky základnej školy v bratislavskej štvrti Dlhé diely, ktorá päť rokov nesie Dubčekovo meno. Žiaci si pamiatku štátnika pripomenuli vo vysielaní školského rozhlasu, návštevou cintorína i debatami, ktoré "primerane veku žiactva" viedli pedagógovia.
Členovia Spoločnosti Alexandra Dubčeka na pozvanie nereagovali.
Samotný hrob v Slávičom údolí zostal včera opustený ako väčšinu dní v roku, s výnimkou Dušičiek 1. novembra. Na hrobe horela len jedna sviečka a chýbali čerstvé kvety.
Slávnostnejšia zrejme bude spomienka nedožitých 80. narodenín, pripadajúcich na 27. november. V tento deň sa i slovenská metropola dočká zvečnenia mena slávneho Slováka vo svojom miestopise.
Dubčekovo meno nesú už miesta v rôznych krajinách sveta, zatiaľ čo Bratislava zostáva túto poctu svojmu občanovi dlžná. Asi pred mesiacom však poslanci štvrti Staré Mesto odsúhlasili, aby priestranstvo pred budovou slovenského parlamentu dostalo názov Dubčekovo námestie.
(čtk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.