informoval zástupca generálneho riaditeľa ŽSR Ladislav Saxa.
"Dokončovacie práce pokračujú podľa plánu, predpokladám, že koncom roka, najneskôr však v januári 2002 by sme mali starú časť nemocnice presťahovať do novej budovy. Tá je už dokončená, nateraz ju zariaďujeme, no nie je jednoduché preniesť celú nemocnicu do nových priestorov. Nepredpokladám, že by malo dôjsť k časovému sklzu, finančných prostriedkov je v tomto smere dosť," vraví L. Saxa.
Momentálne sa teda finišuje na zariaďovaní novej časti železničnej nemocnice, kde bude sídliť chirurgia, neurológia, či interné oddelenie.
"Mali sme veľké problémy s financovaním výstavby, ktorá bola načas pozastavená. Bolo by veľkou chybou ju nedokončiť. Nemocnica poskytuje kvalitnú starostlivosť, disponuje kvalitným vybavením, no personál má na prácu zlé podmienky," dozvedáme sa od L. Saxu.
Nemocnica bez kvalitného prístrojového vybavenia nemá v dnešnej dobe opodstatnenie.
"Pôvodne sa s takým dlhým časom výstavby neuvažovalo a železnice objednali niektoré prístroje už pred ôsmimi rokmi. Tie sú však už na momentálne pomery zastarané. Predtým dodané prístroje sa používajú v starej budove. Teraz sme urobili zmeny, aktualizovali sme dodávky nového vybavenia. Máme tam dva nové röntgeny, ktoré dokážu diagnostikovať oveľa viac ako tie staršie.
Nemôžeme si dovoliť urobiť to, čo robia poniektoré nadácie, ktoré dostanú do daru prístroje zo západu, ktoré tam nikto nepotrebuje. Takéto prístroje tam nebudeme mať, pretože ak dáme aj nejaký milión naviac, určite sa nám to pri liečbe vráti. Kladieme dôraz na prevenciu," dozvedáme sa od zástupcu generálneho riaditeľa ŽSR.
Investičný zámer výstavby novej budovy železničnej nemocnice vznikol v roku 1983, pričom za dodávateľa bolo určené vtedajšie Železničné staviteľstvo, keďže zákon o verejnom obstarávaní v tom čase neexistoval. Po privatizácii Železničného staviteľstva vznikol Kopastav, s. r. o., ktorý v tejto stavbe pokračoval. V roku 1997 bola stavba utlmená, pretože na ňu výrazne stúpli náklady jednak precenením, či rozšírením predmetu dodávky. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa dostali v rokoch 1995 až 1998 do veľkých finančných problémov, a tak pozastavili všetky investície, a táto nebola výnimkou. Až minulý rok v júni sa ŽSR podarilo zohnať prostriedky na dokončenie stavby v objeme 150 miliónov korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.