prerokúvala novelu Trestného zákona. Jej autorom je Tomáš Galbavý (SDK).
Ten chce z neho vypustiť ustanovenie týkajúce sa potrestania každého, kto verejne hanobí republiku, jej prezidenta a ústavné inštitúcie. Hanobením sa pritom rozumejú najmä hrubé urážky, prípadne iné zosmiešňovania alebo znevažovania publikované napríklad v tlači, rozhlase či televízii.
Galbavý sa domnieva, že súčasné znenia predmetných paragrafov Trestného zákona sú v konflikte so slobodou prejavu a prešli do zákonodarstva z ideológie predchádzajúceho režimu. Upozornil poslancov na to, že v Maďarsku a Česku boli ustanovenia Trestného zákona týkajúce sa hanobenia verejného orgánu alebo jej činiteľa zrušené ako protiústavné.
Nezávislý poslanec Peter Osuský odôvodnil druhú poslaneckú novelu Trestného zákona. V nej skupina poslancov navrhuje, aby ten, kto verejne prejavuje sympatie k fašizmu alebo inému podobnému hnutiu, alebo verejne popiera, spochybňuje, schvaľuje alebo sa snaží ospravedlniť zločiny fašizmu alebo podobného hnutia, potrestá sa odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Autori zámer odôvodňujú tým, že približne od polovice päťdesiatych rokov sa objavili pokusy "reinterpretovať a bagatelizovať" zločiny proti ľudskosti, ku ktorým došlo počas druhej svetovej vojny. Rozmach spochybňovania zločinov holokaustu (tzv. osvienčimská lož) viedol vo viacerých štátoch západnej Európy k prijatiu osobitného právneho postihu takejto činnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.