Sivec. Tento populárny kopec, navštevovaný najmä košickými a prešovskými turistami, leží v pohorí Čierna hora, severovýchodnej výspe Slovenského rudohoria.
Každého, kto za dobrého počasia vystúpi na skalnatý ostrý vrcholový hrebeň Sivca, zrejme v prvom rade uchváti pohľad na modrú stuhu Ružína, vinúcu pomedzi vrchy Čiernej hory. Každý má možnosť vytvoriť si aspoň zhruba predstavu o tom, ako vyzeralo kedysi prielomové údolie Hornádu cez pohorie, než ho zatopili vody priehrady. Úchvatný je aj pohľad na okolité pohoria a vrchy - na obzore trónia Vysoké Tatry, na opačnej strane mohutná Kojšovská hoľa a hrebeň Volovských vrchov, na severe sa črtá Čergov, o čosi bližšie Branisko a na východe zasa Slanské vrchy. Priam plasticky je možné odčítať jednotlivé vrcholy Čiernej hory, ktoré Sivec obkolesujú. Krásny pohľad však nie je len zo Sivca, ale aj naň - najmä z Ružínskych a Siveckých lúk, kde zaujme niekoľko desiatok metrov vysoká severovýchodná vrcholová stena hory.
Samozrejme, nielen výhľadom a sympatickým prostredím je Sivec so svojím okolím zaujímavý. Leží totiž vo významnej krasovej šošovke Čiernej hory, zvanej Ružínsky kras. Ten sa tiahne prakticky od Sivca až po Vysoký vrch a tvorí ho viacero povrchových i podpovrchových krasových fenoménov. Na východnom úpätí Sivca, v doline Malý Ružinok, je hneď niekoľko menších jaskýň - Veľká Ružínska jaskyňa (dlhá 111 m, s významnými archeologickými nálezmi), Malá Ružínska jaskyňa, Antonova jaskyňa, Medvedia jaskyňa. Ani jedna z jaskýň nie je prístupná a chráni ich zákon.
Sivec s okolím je na vyše 170 hektároch vyhlásený za Národnú prírodnú rezerváciu. Okrem spomínaných krasových prvkov sú predmetom ochrany aj vzácna teplomilná kvetena, viažúca sa na vápencové útesy a iné prvky flóry (napríklad výskyt tisu obyčajného). Okrem toho na území rezervácie hniezdi aj viacero druhov dravého vtáctva.
BEDEKER
Prístup: Pre výstup na Sivec sa používajú najčastejšie dve trasy. Jedna vedie zo železničnej zastávky Ružín (na trati Kysak - Margecany), je vyznačená žltou značkou a na vrchol to trvá približne 1 a 3/4 hodiny. Druhá, výhodnejšia pre košických návštevníkov, začína na moste cez Ružín pri Košických Hámroch medzi Košickou Belou a Veľkým Folkmarom. Odtiaľ po zelenej značke na zarastajúce Sivecké lúky a z nich po spomínanej žltej značke na vrchol. Celá trasa sa dá zvládnuť asi za 1 a 1/2 hodiny. Vo vrcholových partiách na skalnom hrebienku treba dať pozor najmä za mokra na pošmyknutie.
Zaujímavosti okolia: vodná nádrž Ružín, hrebeňovka Čiernej hory, Jánošíkova bašta, Ružínsky kras, Folkmarská skala, Turniská, chata Lajoška na Prednej Holici, Roháčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.