kamión a jeho vodiča. Skupinu pašerákov riadil Vietnamec a na jej činnosti sa podieľali aj osoby ďalších národností. Pri akcii bol zadržaný slovenský vodič kamiónu, ktorý sa snažil odovzdať 750 kartónov neokolkovaných cigariet (150 000 kusov). Pri následnej prehliadke priestorov patriacich šéfovi organizácie colníci z Plzne zhabali 1,08 milióna kusov cigariet. Celkový colný a daňový únik zadržaných prepašovaných cigariet predstavuje viac ako 1,8 milióna korún.
Colníci v skladových priestoroch objavili aj väčšie množstvo falšovaného textilného tovaru, ktoré odovzdali polícii.
Prodi zostane v úrade do roku 2005
Frankfurt (TASR) - Predseda Európskej komisie (EK) Romano Prodi vehementne odmieta kritiku niektorých európskych politikov na svoju činnosť. V rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zdôraznil predovšetkým skutočnosť, že vzhľadom na budúce úlohy EK by mal tento orgán zostať aj v budúcnosti pevnou súčasťou trojuholníka, zloženého z Rady ministrov, Európskeho parlamentu a samotnej komisie. EK sa momentálne zaoberá hlavne bojom proti terorizmu a praniu špinavých peňazí, dodal Prodi a vyhlásil, že aj napriek všetkým úvahám a špekuláciám zostane v úrade až do roku 2005. Súčasne pripomenul, že okrem taliančiny ovláda a vo svojej práci bežne používa aj angličtinu a francúzštinu.
Chorvátskemu ministrovi odpojili elektrinu
Záhreb (TASR) - Záhrebská elektrodistribučná spoločnosť Elektra sa rozhodla pre prísny postup voči tým občanom, ktorí neplatia svoje účty za elektrinu - nasleduje totiž odpojenie, bez ohľadu na to, o koho ide. To sa v týchto dňoch stalo aj ministrovi chorvátskej vlády - Božovi Kovačevičovi, ktorý vedie rezort životného prostredia a urbanizácie. Elektra kvôli niekoľkomesačnému neplateniu odpojila elektrinu v jeho záhrebskom byte a minister iba na základe toho rýchlo účet zaplatil. Kovačevič na vysvetlenie uviedol, že byt je v rekonštrukcii a on žije vo funkcionárskom byte a tak jednoducho zabudol zaplatiť. Božo Kovačevič je v Chorvátsku inak známy ako nekompromisný bojovník proti bezprávnemu stavaniu objektov, nehľadiac na to, kto ich postavil.
Kanada pripravuje víza pre Maďarov
Budapešť/Ottawa (TASR) - Kanada čoskoro obnoví vízovú povinnosť pre občanov Maďarska, a to v súvislosti s masovým odchodom maďarských Rómov do tejto zámorskej krajiny, napísal maďarskýo denník Népszabadság.
Aj keď Ottawa podľa rovnakého zdroja oficiálne ešte tento plán dementuje, na Veľvyslanectve Kanady v Maďarsku sa v týchto dňoch rozhodlo o zriadení 11 nových pracovných miest, čo predstavuje istý signál.
Kanada vynaložila v uplynulých dvoch rokoch na posúdenie žiadostí a pomoc pre 8000 maďarských Rómov, ktorých prichýlila, celkove 64 miliónov kanadských dolárov. Zriadenie konzulátu pri zastupiteľskom úrade v Budapešti by v porovnaní s touto sumou vyšlo neporovnateľne lacnejšie, na 875 000 kanadských dolárov. Občania Maďarskej republiky sú vedno s Poliakmi a Slovincami v súčasnosti jedinými v regióne, ktorí môžu do Kanady cestovať bez víz.
V Baskicku zastrelili sudcu
Madrid (TASR) - Sudca provinčného súdu v meste Getxo v španielskom Baskicku včera prišiel o život pri atentáte. Podľa informácií španielskej polície vystrelili na sudcu nastupujúceho do automobilu viacerí páchatelia. Atentát sa stal len jeden deň po výbuchu silnej autobomby v Madride, pri ktorom bolo zranených 99 osôb.
S nostalgiou si pripomenuli výročie VOSR
Moskva (TASR) - Pochodmi s komunistickými červenými zástavami a transparentmi proti kapitalizmu oslávili včera v Rusku desaťtisíce občanov 84. výročie komunistického prevratu v krajine. Až do roku 1995 sa 7. november v Sovietskom zväze a v Rusku oslavoval ako výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie (VOSR). V roku 1996 prezident Boris Jeľcin dekrétom rozhodol, že tento deň bude v Rusku Dňom porozumenia a zmierenia. Pochody a manifestácie komunistov, odborárov, vojnových veteránov a rôznych ľavicových organizácií včera prebehli po celom Rusku. Výnimkou bol ostrov Sachalin, kde kvôli silnému sneženiu a vetru verejné podujatia zrušili.
Obvineným hrozí stínanie hláv
Rijád (TASR) - V Saudskej Arábii pripravujú súdny proces s piatimi Britmi, podozrivými z účasti na bombových útokoch v tomto moslimskom kráľovstve na Arabskom polostrove. Ak ich súd uzná vinnými z teroristických útokov, pri ktorých zahynul v Rijáde jeden britský občan a niekoľko ďalších osôb bolo zranených, hrozí im podľa islamského práva trest smrti sťatím. Bol by to prvý prípad popravy cudzincov v tomto konzervatívnom arabskom kráľovstve. Štyria Briti, jeden Kanaďan a jeden Belgičan sa tento rok v saudskej televízii priznali k účasti na bombových útokoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.