či si nechá v domácnosti namontovať termoventily, alebo nie. Podľa predchádzajúcej legislatívnej úpravy nedisponoval rozhodovacou právomocou a keďže to nebola lacná záležitosť, medzi správcami bytov a ich užívateľmi dochádzalo ku častým sporom.
"Nový zákon nás jednoznačne poškodí. Sme jedným z prvých miest na Slovensku, kde sme uplatnili termostatizáciu pri vykurovaní bytov. Zobrali sme si úver vo výške 14,1 milióna korún, ktorý postupne splácame a ešte dva roky splácať budeme. Dnes nám zostáva uhradiť ešte asi štyri milióny korún. Zmena legislatívy nie je seriózna voči tým, ktorí ju rešpektovali, pretože teraz sme nútení platiť za niečo, čo nie je nevyhnutnosťou," povedal nám Ján Orlovský, riaditeľ staroľubovnianskeho podniku Slobyterm, ktorý má v správe asi 1500 bytov. Podľa jeho slov, na rozdiel od iných miest si inštaláciu regulačných ventilov nemuseli hradiť užívatelia bytov, ale ich zaplatila firma z odpisov a zo zisku. Cena jedného z nich predstavuje zhruba päťtisíc korún, pričom Slobyterm ich namontoval vyše deväťtisíc. "Som presvedčený o tom, že nový zákon je dôsledkom lobingu veľkých spoločností spravujúcich byty napríklad v Bratislave a najmä Prešove. Tam k termostatizácii doteraz nepristúpili a teraz už ani nemusia," konštatoval J. Orlovský, ktorý prijatý zákon označuje za výrazný krok späť. Ako dodal, bez ohľadu na budúcnosť, toto opatrenie malo zmysel, pretože len v Starej Ľubovni prinieslo úsporu nákladov na kúrenie vo výške 30 percent.
V Poprade sú tieto úspory ešte vyššie. Technický námestník Okresného stavebného bytového družstva ich odhaduje v porovnaní s rokom 1996 až na 40 percent. "Termostatizáciu sme ukončili pred troma rokmi. Odvtedy robíme rozúčtovanie pomocou pomerných meračov tepla umiestnených na vykurovacích telesách," konštatoval Štefan Péter. Ako však uviedol ďalej, na rozdiel od Staroľubovniancov, popradskí družstevníci si inštaláciu termoregulátorov a meračov museli zaplatiť sami prostredníctvom zálohových platieb. Na jednu domácnosť to predstavuje v priemere od 4,5 do 6 tisíc korún, v prípade väčšieho počtu vykurovacích telies aj viac. Popradské OSBD investovalo do akcie spolu 70 miliónov korún.
"My sme do termostatizácie investovali rádovo vyše 20 miliónov korún. Užívatelia bytov nám tieto peniaze budú uhrádzať až do začiatku roku 2003. Čo nás však mrzí viac, vo väčšine našich bytov sme už rozmiestnili aj na žiadosť občanov pomerné merače. Ak sa však znova začne s prepočtom ceny tepla na metre štvorcové vykurovacej plochy, merače stratia opodstatnenosť," povedal nám Alojz Kostka, technický námestník Bytového podniku Poprad. Zároveň spomenul príhodu spred pol roka, kedy absolvoval tvrdé rokovania s pracovníkmi Slovenskej energetickej inšpekcie, ktorí organizácii hrozili polmiliónovou pokutou, pretože objavili bytovku, v ktorej ešte nebola termostatizácia ukončená.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.