zahraničia. Pre náš denník to potvrdil vedúci primárnej oblasti Michalovce Ing. Peter Stropko. "Dôvodom sú straty vznikajúce používaním falošných čipových telefónnych kariet. Z dvesto kartových automatov, ktoré máme v primárnej oblasti Michalovce, sa do zahraničia, alebo do mobilných sietí dovoláte len z polovice z nich". Ako ďalej dodal, každý telefónny automat s obmedzením je označený nálepkou oranžovej farby, s textom informujúcim o obmedzení v troch jazykoch (slovenčina, angličtina, nemčina) spolu s informáciou, z ktorého najbližšieho verejného telefónneho automatu je možné uskutočniť volania do siete mobilných operátorov, respektíve do zahraničia. Kartové verejné telefónne automaty, ktoré nemajú obmedzenú prevádzku, sú označené modrou nálepkou.
Telekomunikácie chcú týmto opatrením aspoň čiastočne vykompenzovať straty, ktoré im vznikajú používaním falošných čipových telefónnych kariet. Podľa vyjadrenia hovorkyne ST Gabriely Nemkyovej, spoločnosť prichádza kvôli používaniu falošných telefónnych kariet mesačne o vyše 10 miliónov korún. V Zemplíne by podľa odhadov mohlo ísť o sumu, približujúcu sa niekoľkým stovkám tisíc korún mesačne.
Je totiž verejným tajomstvom, že ľudia zo Zemplína, majúci svojich príbuzných v USA používajú falošné telefónne karty veselo ďalej. Existujú totiž tzv. bezpečné, a menej bezpečné automaty. Hoci sa telekomunikácie všemožne snažia zabrániť používaniu falošných telefónnych kariet, ich úplná eliminácia je takmer nemožná.
V súvislosti so zverejnením informácií o strate desať miliónov korún, ktorá vzniká ST používaním falošných kariet vyzerá zaujímavo informácia o výške čistého zisku telekomunikácií za prvých deväť mesiacov tohto roka. Ten predstavoval 2,5 miliardy korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.