Slovenskej republiky, pretože súvisí s budúcim rozširovaním Severoatlantickej organizácie.
V politickej časti sa zákon odvoláva na doterajšiu americkú politiku prezidentov Billa Clintona a Georgea W. Busha, ktorí podporili myšlienku ďalšieho rozšírenia NATO. V praktickej časti schválený zákon menuje krajiny, ktoré dostanú finančnú podporu, aby mohli lepšie splniť podmienky pripravenosti na členstvo v aliancii.
"Pre Slovensko je to historická správa v tom, že po schválení aj Senátom sa vracia tam, kde už bolo v roku 1994, to znamená medzi vážnych kandidátov na členstvo v NATO," povedal pre TASR na adresu hlasovania v Snemovni reprezentantov veľvyslanec SR v USA Martin Bútora.
Slovensku je v Zákone na podporu slobody venovaná osobitná pasáž. Na základe tohto zákona Slovensko dostane v roku 2002 z Washingtonu finančnú pomoc v čiastke 8,5 milióna dolárov, Slovinsko 4,5 milióna a pobaltské krajiny sedem miliónov dolárov. Za návrh zákona hlasovalo 371 kongresmanov a 47 sa vyslovilo proti. Znenie zákona podporilo 190 republikánov a 181 demokratov.
Podľa veľvyslanca Bútoru je to "ohromujúco priaznivý výsledok", ktorý nepochybne bude rezonovať aj počas hlasovania v Senáte. Kongresmani, ktorí hlasovali proti zneniu zákona, sa v diskusii nevyslovovali proti Slovensku, ale vzniesli pochybnosti, či kandidátske krajiny môžu efektívne prispieť ku kolektívnej bezpečnosti. Objavili sa aj názory, že ďalšie rozšírenie najmä o pobaltské krajiny by mohlo vyvolať negatívny ohlas Moskvy. Niektorí kongresmani sa v diskusii vyslovili proti akejkoľvek americkej prítomnosti v Európe. Ďalší operovali tým, že Spojené štáty budú potrebovať značné prostriedky na boj s terorizmom.
Pozitívne hlasy o potrebe rozšírenia NATO argumentovali okrem iného tým, že početnejšia Severoatlantická aliancia bude údernejšia v boji proti medzinárodnému terorizmu. Za navrhované znenie zákona a najmä pasáže o Slovensku s veľkým zanietim hovoril republikán zo štátu Florida, ktorého starí rodičia prišli zo Slovenska, John Mica. Zákon a aj časť o Slovensku podporil i významný demokrat, senátor Tom Lantos. Veľvyslanec Bútora očakáva, že Senát amerického kongresu schváli zákon v krátkom čase.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.