vyratúvať, čo všetko musia denne podstúpiť naše ruky a sú mnohokrát v takom stave, že volajú SOS.
Mnohí pri slove manikúra mávnu rukou a poznamenajú, že je to prepych, stačí ostrihať nechty a nekrémovať ruky. Nestačí! Manikúra nie je žiaden prepych, ale pravidelná starostlivosť o ruky a nechty. Ostrihať si ich vie každý, ale to nestačí, nechty treba upraviť tak, aby boli aj našou okrasou. Pestované nechty sú pekné aj bez laku, ale lak nepovažujme za prepych alebo ho nepoužívajme iba na príležitostné skrášlenie ak ideme do spoločnosti. Je dobrým ochrancom, nie ale pre tých, ktorí majú krehké a lámavé nechty, laky totiž dehydrujú. Ak hovoríme o manikúre, myslíme tým každodenné čistenie nechtov, pri ktorom pilníkom zarovnáme ich tvar a zatlačíme narastajúcu kožku. Nikdy kožku okolo nechtov nestriháme, lebo by rástla ešte rýchlejšie. Kožka je prirodzenou ochranou nechtov proti zápalom, infekciám a poraneniam. Okrem každodennej starostlivosti si raz týždenne treba urobiť dôkladnú manikúru. Ako?
Prsty namočíme na 3 minúty do mydlovej vody v mištičke, aby zmäkla kožka alebo použijeme špeciálny prípravok, ktorým natierame kožku tak, že na špáradlo namotáme kúsok vaty a namočíme ho do prípravku.
Kožku uterákom alebo tupým kosteným nástrojom či druhým koncom pilníka zatláčame opatrne ku koreňu nechta až kým nie je viditeľný mesiačik. Pozor na to, aby sme si neporanili lôžko nechta.
K lôžku nechtov nanesieme regeneračný krém.
Nechty skrátime pilníkom a to smerom od kraja k stredu a vonkajšie uhly nevypílime hlboko, aby nám nezarastal necht. Veľmi široké nechty môžeme zamaskovať tak, že ich necháme narásť o niečo dlhšie a potom ich pilníkom vytvarujeme do tvaru predĺženého oválu. Ak máte dlhé a úzke nechty, ovál by mal byť kratší. Dĺžku normálnych nechtov upravíme tak, aby necht presahoval iba kúsok nad koniec prsta.
Pred lakovaním nechty poriadne opláchneme a usušíme, aby sa lak dobre rozotieral, v čom by mu prekážali zvyšky oleja, mydla alebo krému.
Lakujeme tak, že najprv na celý necht nanesieme podklad - priehľadný lak. Prvý ťah štetca vedie cez prostriedok nechtu, potom vyplníme kraje.
Lakujeme pri sýtych farbách dvakrát, ináč trikrát. Krycí lak má výhodu, že zakryje drobné defekty. Lak nanášame na celý necht, aj na mesiačik. Farebný lak môžeme ešte prekryť priehľadnou ochrannou vrstvou povrchového laku. Netreba pripomínať, že lakovať začíname od ukazováku, pokračujeme prsteníkom, prostredným prstom, malíčkom a nakoniec lakujeme palec. Na širokých nechtoch necháme na stranách voľný pásik, aby sa opticky predĺžili.
Farba laku musí súhlasiť s farbou rúžu a mala by byť taká istá ako na nohách.
Kto chce mať francúzsku manikúru, mal by si nalakovať nechty lakom telovej farby a mesiačiky na špičke nechtov pozorne nalakovať bielym krycím perleťovým lakom.
Dôkladná manikúra sa vám oplatí a ak ju zaradíte do vášho týždenného plánu, budete ju považovať za samozrejmosť. Napokon tú polhodinku si pre seba vždy nájdete. Čas môžete využiť súčasne aj na nanesenie pleťovej masky. A ešte niečo: chráňte si nechty a preto pri umývaní riadu, domácich prácach a ručnom praní používajte rukavice. Tým zabránite strapkaniu nechtov. Ak sa vám rozstrapkajú, zrekonštruujte ich plastickým predlžovačom nechtov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.