"t".
Polohu jazyka pri spoluhláske "t" nacvičíme napodobňovaním pred zrkadlom. Keď dieťa nie je schopné napodobniť správnu polohu, jazyk mu na ďasnách pridržíme ústnou lopatkou. Uvoľňovanie výdychového prúdu nacvičujeme pomocou kontrolného pásika papiera ako pri spoluhláske "p". Kontrolu výdychového prúdu môžeme urobiť i na chrbte ruky alebo na brušku ukazováka.
Spoluhlásku "t" môžeme vytvoriť aj tak, že dieťa naberie na chrbát hrotu jazyka slinu, zodvihne ho k ďasnám horných rezákov, kde vytvorí záver a pri vypľúvaní sliny sa ozve zvuk podobný spoluhláske "t". Ak vie dieťa vysloviť spoluhlásku "d", necháme mu vyslovovať šeptom da da da a ozve sa ta ta ta.
Slová na cvičenie fonematického sluchu: tuby - duby, trak - drak, ploty - plody, Beta - beda, prúty - prúdy... tuby - huba, tuška - muška, trieda - krieda, pád/t - pán, ľad/t - ľan, let - les, tam - kam atď.
Prípravné artikulačné cvičenie - tak ako pri spoluhláske "n". Zopakujme si ho znova: Pri spustenej sánke sa jazyk pohybuje striedavo raz k horným, raz k dolným ďasnám.
Špičku jazyka dieťa tisne na rôzne miesta tvrdého podnebia. Špičkou jazyka dieťa oblizuje tvrdé podnebie od predných horných rezákov dozadu a späť.
Nafukovanie líc a zadržanie vzduchu v dutine ústnej štyri až päť sekúnd s následným vydychovaním cez nos bez zmeny polohy pier.
Zvuky: Zvuk motora v tichom chode - tttttt. Auto trúbi - tu tu tu.
Slová: - tam, Tono, topoľ, tuba, tuhý, tunel, telefón,
- vata, päta, pýta, auto, chata, Oto, Beta, Motá,
- byt, kabát, let, kohút,
- tata, toto.
Riekanka: Telefón ja tuto dám,
volám: Kto je, kto je tam?
- Haló, tu je teta!
- A tu malá Beta!
Nakoniec si deti prvých ročníkov vyhľadávajú slová na spomínanú spoluhlásku v Šlabikári pre 1. ročník. Žiaci druhých a vyšších ročníkov vyhľadávajú slová v Čítankách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.