Otázka: Reštitúciou som získal do vlastníctva dve tretiny nájomného domu, zvyšnú jednu tretinu vlastní môj brat. Mám dve vlastné deti a chcel by som
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
každému z nich darovať jednu tretinu z môjho podielu. Môžem to urobiť aj bez súhlasu svojho brata, ktorý je dlhodobo v cudzine a o dom sa vôbec nezaujíma a nestará, alebo mi musí brat k takému prevodu dať svoj súhlas?
Odpoveď: Ak sa rozhodnete svoj spoluvlastnícky podiel previesť, či už niekomu darovať alebo predať, má váš brat ako spoluvlastník predkupné právo, avšak výnimkou prípadu, keď ide o prevod na osoby blízke podľa § 116 občianskeho zákonníka blízkou osobu je príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel. Iné osoby v pomere rodinnom alebo obdobnom sa považujú podľa tohto ustanovenia za osoby navzájom blízke vtedy, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu. Z toho vyplýva, že prevod vášho spoluvlastníckeho podielu na svoje deti môžete urobiť bez súhlasu vášho brata. Pokiaľ by ste sa rozhodli svoj podiel previesť na inú než blízku osobu, je vašou povinnosťou dom ponúknuť vášmu bratovi ako spoluvlastníkovi, a to za cenu a za podmienok ponúknutých niekým iným. Ponuka pri nehnuteľnostiach musí byť písomná a musí v nej byť uvedená cena a podmienky ponúknuté týmto záujemcom o kúpu vášho podielu. Pokiaľ váš brat do stanovenej lehoty nebude vašu ponuku akceptovať, t. j. nevyužije svoje predkupné právo, toto právo mu zanikne a vy môžete svoj podiel previesť aj na inú než blízku osobu.
Otázka: Som vydatá po druhý raz za muža, ktorý má z prvého manželstva dve deti. Ja mám tiež svoje dve deti z predchádzajúceho manželstva. Spoločne s terajším manželom sme postavili rodinný dom a chcela by som vedieť ako to bude s dedičstvom v prípade manželovej alebo mojej smrti?
Zn.: Ktoré deti budú dediť?
Odpoveď: Dom, ktorý ste s manželom postavili počas trvania manželstva patrí do vášho spoločného, bezpodielového spoluvlastníctva. V prípade úmrtia jedného z manželov toto spoločné vlastníctvo zaniká a predmetom dedičstva je podiel zomretého manžela v tomto majetku. Predmet dedičstva zisťuje súdny komisár a ten určí, ktoré veci patria do spoločného majetku manželov, stanoví ich cenu a vykoná vyporiadanie, čo z tohoto majetku patrí do dedičstva a čo patrí pozostalému manželovi. Vo vašom prípade bude predmetom dedičstva po smrti jedného z vás polovica spoločne postaveného rodinného domu. Druhá polovica zostane vo vlastníctve pozostalého manžela. V prípade vašej smrti by polovicu domu dedili rovnakým dielom vaše vlastné deti i váš manžel, teda nededili by manželove deti z prvého manželstva. Môžete však zriadiť závet, v ktorom určíte za svojich dedičov len svoje vlastné deti a manžela môžeme v závete opomenúť. Rovnako tak v prípade úmrtia vášho manžela budete dediť vy s jeho deťmi v prvej dedičskej skupine, pokiaľ však manžel tiež nezanechá závet, v ktorom vás ako dedičku vynechá.