olivový olej a maslo. Na vyprážanie jednej porcie mäsa potrebujeme približne 20 až 25 g tuku.
Tuk "dymí", keď ho prehrejeme na vysokú teplotu. Nad rozpáleným tukom sa objavuje modrastý dym. Je to teplota, pri ktorej sa tuk začína prepaľovať. Tuk "dymí" skôr, keď je znečistený napr. odrobinkami strúhanky. Preto ak chceme vyprážať na tuku, ktorý sme už raz použili, musíme ho precediť.
Tuk, ktorý bol už raz prehriaty, alebo v ktorom sa vyprážalo viac rezňov, viacej nepoužívame. V ňom nastalo okysličenie mastných kyselín, preto sa jeho biologická hodnota, chuť pokrmu i jeho stráviteľnosť znížila. Takéto tuky sú nebezpečné najmä pre ľudí s chorým žlčníkom.
Tuky kupujeme na okamžitú spotrebu. Uskladňujeme len menšie množstvo, a to v chladničke. Dobre si všímame záručnú lehotu uvádzanú na obaloch masla, margarínu, oleja a pod.
Tuk do trených ciest rozotierame. Najlepšie sa rozotierajú umelé tuky, ktoré boli 2 až 3 hodiny v kuchyni pri teplote okolo 20 stupňov C. Tuk priamo z chladničky musíme v mise chvíľu nahriať a potom dobre vymiešať, aby v ceste alebo v kréme nezostali tvrdé kúsky tuku.
Tuky uskladňujeme nielen v chlade, ale aj v suchu a tme. Preto ich nedávame ani v zime za okno, ale ukladáme v špajzi alebo v chladničke. Obmedzíme tiež prístup vzduchu, napríklad ponorením masla do vody. Tuky ľahko preberajú cudzie pachy. V chladničke i v špajzi ich ukladáme do sklených nádob alebo misiek z plastických látok s viečkom.
Žlté a zapáchajúce tuky už ničím neupravíme. Nepoužívame ich pri varení, pretože sú nechutné a dráždia žalúdočnú a črevnú sliznicu. Použijeme ich na varenie domáceho mydla (ak ich máme vo väčšom množstve).
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.