iné nedokázal vnímať, potrebovať, ako práve toaletu. Pri spätnom pohľade do minulosti zistíme, že kým si človek nevybudoval stály domov, uľavoval si so všetkou samozrejmosťou kdekoľvek - na verejnosti. Neskôr našiel pre ňu miesto na vlastnom dvore, a tí najbohatší ju vniesli do vlastného domu, aby bola čo najbližšie. To až neskôr, pretože predtým poslúžili hrnce i nočníky, ktoré u bohatších čistili aj vynášali otroci.
Prvé zmienky o sedacích toaletách sú prekvapujúce, pretože ich mali podľa ifnormácií zo zvyškov indickej civilizácie harrapa v lokalite Lothar neďaleko Ahmedabadu už 2 500 rokov pred naším letopočtom. Čistili ich tak ako v súčasnosti - vodou, boli spojené s kanalizáciou a budované z pálených tehál. Aj archeologické vykopávky v starom Egypte potvrdzujú existenciu sedacích toaliet, pričom najdômyselnejšie ich realizovali v rímskych kúpeľoch, kde v podlahe boli diery a pod nimi tečúca voda. V starom Ríme chodili medzi hosťami osláv otroci so striebornými misami s tým, že ich hostia používali bez toho, aby prerušili vzájomné debaty, jedenie, posedenie či pitie. V tých časoch fekáliám pripisovala medicína pomerne významnú úlohu - dokonca liečiteľskú.
Vítaným vynálezom v roku 1857 bol toaletný papier vďaka umu Američana Josepha Cayettyho. V krajinách islamu mysleli aj na očistu - hygienu - umývanie sa vodou, pričom na tento úkon sa zásadne používala iba ľavá ruka, pretože všetko, ale iba vážne a podstatné sa robí pravou rukou. Európania sa s hygienou po prvý raz stretli počas ciest na Orient a na križiackych výpravách a pochopili iní Európania na cestách, že nápad umyť si ruky pred i po jedle nie je až taký hlúpy a nezmyselný zvyk, presnejšie zlozvyk.
Storočím toaliet bolo osemnáste. John Harrington síce vynašiel princíp splachovacieho modelu už v roku 1596, ale jeho nápad si nechala realizovať v paláci iba britská kráľovná Alžbeta I. Konečnou úpravou v smere nielen hygieny ale aj vôní bolo okrem zavedenia možností kanalizácií aj vynájdenie - nami bežne známeho sifónu, zabraňujúcemu zápachom.
Začiatkom 20. storočia sa toalety dostávali spravidla do podzemia, kde poslúžili verejnosti bez väčších problémov. Priekopníkmi toaletnej kultúry dneška sa stali Japonci. Ich high-tec toalety vybavené elektronikou najnovšej generácie poslúžia človeku lepšie ako najlepšie vycvičení otroci v starom Ríme.
Autor: jn
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.