vzniku v roku 1961. Putovanie touto časťou Botswany je aj dnes cestou do panenskej prírody takmer nedotknutej turistikou. Nevyhnutnou podmienkou pre cestovanie touto oblasťou je terénny automobil s pohonom všetkých štyroch kolies, vlastné zásoby benzínu, vody, potravín a všetkého potrebného k prežitiu.
Hneď po vjazde do rezervácie sa vám naskytnú pohľady na zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Najvhodnejší okamih na pozorovanie zvierat je skoré ráno, alebo neskoré odpoludnie, to je čas, kedy si každý hľadá niečo pod zub. Poludňajšie teploty okolo 35 °C zaženú zvieratá do tieňa, ani dravci v takejto horúčave nemajú chuť loviť. Stáda antilop, pštrosov, pakoní, šakalie svorky, hadi, korytnačky, to všetko a omnoho viac vám ponúka Kalahari. Choďte tam a dívajte sa okolo seba, všímajte si zvieratá a rastlinstvo, zistíte aká je tu rozdielna klíma, budete mať pocit, že ste na inej planéte.
Putovať po tejto púšti a sledovať iba to, čo sa deje na zemi nestačí, pretože tvorcom nádherných prírodných drám je tu tiež obloha. Tá dokáže vyčarovať západ slnka v tej ozajstnej kráse, búrku z ktorej cítite iba vietor a ktorá je až na horizonte. Mimochodom, ročný úhrn zrážok od 100 - 600 mm vytvára túto oblasť púšťou celkom oprávnene. Za jasných nocí, každá hviezda tu svieti skoro tisíckrát jasnejšie než v meste, rovnako úchvatný je ohňostroj bleskov z búrky niekde v diaľke. Kalahari to nie je iba romantika, divoká zver je magnetom ako pre turistoch, tak aj pre pytliakov. Zabíjajú zvieratá pre jedlo, sú to ľudia z tejto oblasti.
Táto drsná púšť má svoje pravidlá, okrem iného, stany mávajte vždy zatvorené, zvieratá ich nedokážu otvoriť. Po jedle za sebou upracte všetky odpadky a zamknite ich do auta. Ráno si vytraste z topánok prípadných nocľažníkov, rovnako aj zo stanu. Škorpióny majú cez noc rady teplé miesta. O všetkých zážitkoch v Kalahari napísali knihu manželia Owensovci, ktorí tu prežili sedem rokov pozorovaním hyen škvrnitých. Za svoju kritiku ochrany zvierat v Kalahari, dnes nemajú do tejto rezervácie povolený vstup. Kritizovaný bol zväčša plot okolo chráneného územia, ktorý zvieratá ochraňuje, ale tiež im bráni vo voľnom pohybe za potravou a vodou. Kvôli nemu tu zahynulo v prvých rokoch niekoľko tisíc zvierat, dnes už v ňom sú vybudované takzvané koridory. Plot dnes zabraňuje šíreniu chorôb hovädzieho dobytka, ktorý je obživou pre farmárov hneď za plotom rezervácie Kalahari. Zvieratá nemôžu prekročiť plot, pretože by mohli spôsobiť značné problémy farmárom.
Pozorovanie divokej prírody je určite tým najvzrušujúcejším zážitkom, nezabudnite si preto ďalekohľad. Okrem zvierat môžete tu stretnúť aj pôvodných obyvateľov tzv. Krovákov alebo ľud Sun. Títo tu boli ešte skôr, ako čierni obyvatelia Afriky, a ešte stále tu žijú, iba nie je tak ľahké ich nájsť, pretože ich počet je dnes na tak veľkom území veľmi malý. My sme to šťastie nemali, možno nabudúce.
Autor: Ľudovít HIČÁR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.