troch dejstvách je pripravená na 23.november. Na jej realizácii v súčasnosti intenzívne pracuje kompletný spevoherný súbor divadla, pod vedením hosťujúceho režiséra Jaroslava Moravčíka. Dirigovanie orchestra prijal Peter Niňaj. Prácu na prešovskom oživení Straussovho klenotu divadelníci priblížili na tlačovej besede.
Podľa šéfky spevohry Eleny Kušnierovej bude premiéra na doskách divadla v celej svojej paráde v termíne, ktorý naplánovali. Šéfka spievajúcej časti DJZ Kušnierová prezradila novinárom, že sa pre Jaroslava Moravčíka, ako režiséra rozhodli po úspešnej spolupráci na Čardášovej princeznej a Mauglím, kde skvele zvládol choreografiu. Ostatných hosťujúcich tvorcov Cigánskeho baróna si vybral choreograf-režisér Moravčík. Výsledkom jeho výberu je Peter Niňaj na poste dirigenta, Štefan Hudák zvládol scénu, Jana Liptáková dramaturgiu a Ľudmila Várošová kostýmy.
Režisér Jaroslav Moravčík novinárom prezradil, že so spevohrou DJZ pripravuje tanečnú verziu operety. Celá dielo bude podľa neho postavené na dynamike, pri realizácii sa nevyhli zaradeniu tancov, ktoré v pôvodnom diele neboli. Hoci Straussove dielo s libretom Ignaza Schnitzera má viac ako tri hodiny, v DJZ sa aj s prestávkou vmestia do 130 minút. Režisér s myslením tanečníka tvrdí, že na scéne bude v porovnaní s klasickou operetou oveľa viac pohybu. Ten nebude len na pleciach baletu. „Aj prácu so sólistami som sa snažil nasmerovať ku vytvoreniu klipových scén," tvrdí režisér. Divákovi chcú ponúknuť dokonalú syntézu spevu, tanca, hrania, nevyhnú sa ani takmer artistickým prvkom ako je lámanie dievčat v kolese. Operetné klišé je podľa režiséra Moravčíka narušené aj čo sa týka scény. Je podľa neho plne funkčná, dá sa s ňou pracovať, bez toho, aby musela byť zaťahovaná opona, zmeny zvládajú počas predstavenia. „Cítim hudobne a tanečne a podľa toho to aj vyzerá." Dirigent Peter Niňaj, na margo režírovania Jaroslava Moravčíka podotkol, že je prekvapený. Jedným dychom dodal, že pozitívne. „Hoci sme sa pri minulých spoluprácach zvykli aj pohádať aj udobriť, tu sa to ešte nestalo. Až je to podozrivé," vyhlásil. Ako úlohu si okrem zvládnutia stanovil aj „ustriehnuť Jara, aby spevákov pohybom nezničil."
Spoluprácu s prešovským spevoherným súborom, ktorý je jediný na Slovensku si režisér i dirigent pochvaľujú. Peter Niňaj v tejto súvislosti prezradil, aj jedno faux pas, „nedorozumením sa nám stalo, že herci skúšali od rána do pol jedenástej večer. Nikto z nich nepovedal ani slovo." Aby neostalo len pri chvále poukázal aj na to, že ak si niekto myslí, že sa dá opereta tohto formátu robiť so šestnástimi spevákmi v zbore je na veľkom omyle. „Pri tvorbe Cigánskeho baróna som trval na počte 36."
Autor: iva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.