Citlivé vrstvy filmov sú tvorené vrstvami želatíny nasýtenými svetlocitlivými soľami striebra. Tieto vrstvy sú citlivé na poškodenie chemickými
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výparmi, röntgenovými paprskami a na mechanické poškodenie. Vo vlhkom (hlavne tropickom) prostredí môžu byť nebezpečné aj plesne. Farebné filmy nasýtené vedľa strieborných solí aj rôznymi organickými farbivami sú citlivejšie, než klasické čiernobiele firmy. K posunom farieb dochádza aj pri nevhodnom skladovaní pri vysokých teplotách. Všetko to, čo sme doteraz napísali, platí pre exponované ale i neexponované filmy. U vyvolaných filmov dochádza k blednutiu a posunom farieb pri dlhodobom skladovaní. Aj tam nevhodné podmienky skladovania urýchľujú poškodzovanie.
V 95 percentách prípadov za mechanickým poškodením býva neodborná manipulácia s filmom v laboratóriu. Ale aj napriek tomu je vhodné občas skontrolovať, či dráha filmu vo vašom fotoaparáte je čistá.
Poškodenie röntgenovými paprskami je aktuálne vtedy, ak cestujete lietadlom. Všeobecne platí, že čím je film viac citlivý, tým je náchylnejší na poškodenie letiskovým röntgenom. Dá sa povedať, že pokiaľ kupujete filmy do citlivosti ISO 100 nemal by byť problém. Pri filmoch s citlivosťou ISO 400 a viac, objavuje sa biely závoj. Závisí tiež na letiskových prístrojoch. Niektoré novšie röntgeny majú však silnejšie žiariče. Ešte rada na záver ak nemáte vo vrecku nejaké kovové predmety, je najlepšie si dať aspoň veľmi citlivé filmy do bundy a preniesť ich osobnou kontrolou.