motorom nám ročne priniesla stratu okolo 300 tisíc korún. Hoci 1. tatranská a. s. na prevádzku SKI-busu na Štrbskom Plese prispievala, ekonomická situácia nás prinútila oba autobusy predať ešte na jar, už nimi teda nedisponujeme. Z našej strany preto nie je možné zabezpečiť pre túto zimnú sezónu kyvadlovú dopravu lyžiarov z centrálneho parkoviska na Štrbskom Plese do areálu FIS. Svoje urobil aj vek autobusov, letné zájazdy už neboli aktuálne, takže ich využitie nám prinášalo problémy. Nevideli sme nijakú možnosť, ako zabezpečovať túto službu lyžiarskej verejnosti aj naďalej, vysvetlil riaditeľ Verejno-prospešných služieb (VPS) mesta Vysoké Tatry Ing. Vladimír Fábry okolnosti zániku obľúbenej zimnej kyvadlovej dopravy.
Pre túto zimu teda platí, že ak majitelia a prevádzkovatelia vlekov niečo nevymyslia (o čom sa dá na prahu sezóny dosť pochybovať), lyžiari pôjdu do areálu FIS pešobusom a fiasko bude dokonalé. Služieb totiž vo Vysokých Tatrách naozaj nie je toľko, aby im ešte aj zvonil umieráčik, naviac išlo o veľmi vyhľadávanú bezplatnú dopravu. Svojho času sa dokonca uvažovalo o predĺžení trasy autobusu zo Ždiaru na Štrbské Pleso a späť, aby mohli lyžiari efektívne a bez problémov využívať celú sieť stredísk, v ktorých pôsobí 1. tatranská a. s.
Za jediné možné riešenie považujem vzájomnú dohodu subjektov pôsobiacich v cestovnom ruchu, vrátane prevádzkovateľov lanoviek a vlekov, pretože v regióne sú dopravcovia, ktorí majú k dispozícii autobusy a môžu rozbehnúť takúto činnosť. Naša organizácia je mestským podnikom, prevádzku sme zabezpečovali v rámci podnikateľskej činnosti, ďalšie straty sme si už nemohli dovoliť, konštatuje riaditeľ VPS. Nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo kompetentní (a zainteresovaní) nezačali byť na poplach už na jar, veď predaj autobusov bol vecou verejnou… Absencia kyvadlovej dopravy citeľne poznamená úroveň služieb na Štrbskom Plese, o ktorej všetci Tatranci hovoria, že ju chcú dvíhať. Realita je však taká, že sa urobil krok dozadu, a nie dopredu.
Dnes vo Vysokých Tatrách zasadá štáb zimnej údržby a téma je viac ako aktuálna, pretože na Štrbskom Plese už bolo treba začať s posypom. Celkovo VPS zabezpečujú údržbu 23 kilometrov miestnych komunikácií a 23 kilometrov chodníkov, svoje si žiada aj udržiavanie 6, 2 hektára verejných priestranstiev, najmä parkovísk. V rámci mesta sa používa výlučne inertný materiál, solenie neprichádza do úvahy. Ročne potrebujeme asi 12 tisíc ton posypu, zhruba polovica je už v zásobníkoch, vysvetľuje V. Fábry a dodáva, že vlani sa im veľmi osvedčil viacúčelový mechanizmus MAN s frézou, ktorý bude permanentne v pohotovosti aj tohto roku. Vďaka novému stroju mohli helfnúť i chatárom a udržiavať cesty na Sliezsky dom a Popradské pleso, kde obyčajný pluh v zimných podmienkach nemá šancu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.