rovnomenné mesto a nariadením Slovenskej národnej rady prišlo 15 samospráv o časť svojich pozemkov. Katastrálny zákon sped šiestich rokov však umožnil týmto obciam uchádzať sa o navrátenie svojich historických území. Presne pätnásť z nich využilo túto šancu. V dvanástich prípadoch bolo konanie zastavené a v troch spor stále trvá.
Osobitou kapitolou v boji o katastre je časť mesta Vysoké Tatry s názvom Podbanské. O vrátenie tohoto územia sa uchádza liptovská obec Pribylina, ktorá sa odvoláva na rozhodnutie Katastrálneho odboru Okresného úradu (OÚ) v Poprade. Primátor Vysokých Tatier Gabriel Ondrovič je však presvedčený o tom, že katastrálny zákon sa nevzťahuje na pozemky pod mestom, ktoré podľa neho vzniklo skôr, ako vymedzuje pôsobnosť legislatívnej úpravy. Preto sa odvolal proti rozhodnutiu súdu. Spis sa v súčasnosti nachádza na Krajskom súde v Prešove. Bez ohľadu na túto skutočnosť, vedenie najväčšieho miestneho hotela Permon už niekoľko mesiacov neodvádza dane a poplatky mestu, ale obci Pribylina.
Riadime sa rozhodnutím katastrálneho odboru OÚ. Vieme o tom, že sa vedú spory o jeho právoplatnosti, ale krajský súd ho zatiaľ nespochybnil, konštatoval pre náš denník riaditeľ trinásťpochodového hotela Dušan Melo. Podľa neho, zariadenie ročne odvedie do kasy obecnej pokladnice asi pol milióna korún na daniach z predaja alkoholu a tabakových výrobkov, ako aj z kúpeľných poplatkov. Je nám v podstate jedno, komu platíme dane. Nám ide o to, aby sme dodržali literu zákona, uviedol ďalej.
Zaujímali sme sa, akými argumentami v spore o historický kataster operuje starostka obce Pribylina. Nespochybňujeme to, že mesto vzniklo v roku 1947. Nám však kataster odňali až v roku 1954 a na toto obdobie sa vzťahuje zákon z roku 1995 o jeho vrátení, ktorý sa týka obdobia od 1. januára 1948 do 31. decembra 1989, povedala nám starostka Dagmar Jurčová. Poodľa jej slov, Podbanské je prirodzeným spôsobom naviazané na neďaleký Liptov s ktorým má údajne silnejší zväzok ako s mestom Vysoké Tatry. Deti z Podbanského chodia do školy v Liptovskom Hrádku. Ľudia za prácou takisto smerujú na Liptov. Listy pre túto osadu nechodia na poštu Štrbské Pleso, ale k nám do obce, uviedla ďalej a dodala, že obec sa rozhodujúcou mierou zaslúžila tiež o plynofikáciu osady v roku 1992. To sú dôvody, ktoré podľa nej umocňujú nárok obce na vrátenie katastra na Podbanskom. Navyše, keď jej odvádza dane renomovaný hotel s 310 lôžkami, ako aj prevádzkovateľ tamojšej krčmy.
Rozhodujúce slovo by mohlo vyriecť rozhodnutie krajského súdu, pričom najbližšie pojednávanie je naplánované na koniec tohoto mesiaca. V prípade tohto sporu je však situácia delikátnejšia jako v ostatných štrnástich. Ak by totiž kataster na Podbanskom pripadol naspäť Pribyline, s tým súvisiacu zmenu hraníc medzi okresmi by musel odobriť príslušný krajský úrad a medzi krajmi dokonca vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.