chodby sa zaplnili žiakmi základných škôl, ktorí si zvedavo obzerali všakovaké prístroje v odborných učebniach. V internetovej miestnosti boli takmer permanentne obsadené všetky miesta. "Záujem o školu stále rastie. Dnes máme šestnásť, v niektorých rokoch až sedemnásť otvorených tried," začína svoje rozprávanie RNDr. Jana Škerlíková, ktorá tu učí matematiku už osemnásť rokov. K starej budove, ktorá patrí cirkvi a škola ju má len v prenájme, postupne pribudli ďalšie priestory bývalej základnej školy, novšej prístavby a časť, ktorú žiaci volajú "Domček. Dnes už zastaralé počítače slovenskej výroby sa vedeniu školy postupne podarilo vymeniť za výkonnejšie zahraničné prístroje. "Vybudovali sme počítačovú sieť, máme internetové učebne, ktoré sú žiakom dostupné aj popoludní a škola má i svoju webovú stránku," hrdo vyratúva matematička. Každý rok sa aspoň dvaja študenti zapoja do Stredoškolskej odbornej činnosti. Ich vypracované projekty získali niekoľko ocenení nielen na krajských, no i na celoslovenských súťažiach. "Zadosťučinením je pre víťazov, že projekt sa im zvyčajne započíta i do praktickej maturitnej skúšky," upresňuje pani Škerlíková.
Každoročne je na SPŠS prijatých asi sto žiakov. Mnohí však ostávajú pre nedostatok miesta za jej bránami. Lákadlami je pre mladých ľudí päť študijných odborov. Mechatronika, ktorá spája poznatky z mechaniky, elektroniky, konštruovania a informatiky. Pripraviť žiakov na podnikateľskú aktivitu v technickej oblasti si za cieľ kladie odbor technický manažment. Pre študentov, ktorých zaujímajú prírodné, technické a ekonomické vedy, i informatika je určený odbor nazvaný technické lýceum. Prevažná väčšina študentov sú chlapci. Škola má však i odbor zaujímavý pre dievčatá. Sú ním technické a informatické služby.
"Veľmi úspešní sú naši absolventi na Fakulte mechatroniky v Trenčíne, a na Technických univerzitách v Košiciach a Bratislave. Slabšie je to na Ekonomických univerzitách, no i tam máme svojich zástupcov. Vďaka výučbe cudzích jazykov sa naši absolventi dostali už i na pedagogické fakulty a humanitné odbory. A veľmi dobré meno robia našej škole i absolventky odboru technické i informatické služby," pochvaľuje si výchovná poradkyňa školy Mgr. Viera Imrichová.
Partnerskými mestami spišskonovoveskej školy sú nemecký Alsweld a česká Břeclav, od ktorej odpozerali akúsi dvojročnú nadstavbu, kvázi bakalárske štúdium pre tých, ktorí sa nedostali na vysokú školu. O tú však zatiaľ nie je v Spišskej Novej Vsi záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.