Petra Čakovská
Petra ČAKOVSKÁ
Spiš Všade na svete je cestovný ruch veľmi atraktívnym zdrojom príjmov. Na Slovensku, a na Spiši zvlášť, však stále vládne zvyk "hrať sa len na svojom piesočku". A tak je snaha prezidenta Regionálneho združenia cestovného ruchu Spiš Gemer Ing. Ernesta Rusnáka zjednotiť dedinky i mestá do projektu Gotická cesta, cestou veľmi strastiplnou. A aj malé víťazstvá, ako sú informačné tabule, ktoré ju ako jedinú kultúrno historickú trasu na Slovensku označujú, miznú v zberných surovinách alebo sú zničené.
Vzorom boli pre Gotickú cestu nemecké Románska, Sklenná alebo Cisársko kráľovská cesta. Názov dostala podľa obdobia, z ktorého väčšina pamiatok na jej území pochádza. V prvej etape v roku 1997 sa vytvoril 280 kilometrový okruh na území Gemera a Spiša. Na prelome rokov 1997 98 bol aj riadne vyznačený tabuľami, ktoré informujú o smere trasy. Informačné tabule boli jedinou investíciou vlády SR do tohto projektu. "Vzápätí nato nás začali oslovovať zástupcovia okresov Severného Spiša a Južného Gemera. Aj oni videli prínos tohto projektu pre rozvoj cestovného ruchu. Minulého roku sme teda vypracovali projekty troch nových okruhov: Tatranského, Pieninského a Gemersko Rimavského. Gotická cesta sa tak predĺžila o 300 km," rozpráva E. Rusnák.
Prvá etapa projektu sa realizovala vďaka Deutsche Ausgleichsbank v Bonne a firmy Dr. Götz und Partner GmbH z Baden Badenu. Od roku 1998 ho zabezpečuje banka Kreditinstalt für Wiederaufbau a realizuje ho GRF Eppstein. Patronát nad touto kultúrno - historickou cestou prevzalo už spomínané Združenie cestovného ruchu Spiš Gemer, ktoré zastrešuje subjekty cestovného ruchu z Levoče, Spišskej Novej Vsi, Gelnice a Rožňavy. Aktívne sa zapájajú už i okresy Kežmarok, Poprad, Stará Ľubovňa a Rimavská Sobota, no na dobudovanie troch ďalších okruhov chýbajú peniaze. Sedemdesiat percent, teda dva milióny, žiadalo Regionálne združenie z prostriedkov Európskej únie, zvyšných tridsať percent by zaplatili samotné zúčastnené obce najmä podľa počtu tabulí. Cena jednej je 1 800 korún. Nepodarilo sa, prišla odpoveď, že nesplnili kritériá. Ktoré, to sa pán Rusnák snaží vypátrať. O grant sa chce Regionálne združenie uchádzať opäť na budúci rok. Napriek tomu už začali rokovania i s Poľskom a Maďarskom, pretože časť Severného Spiša zasahuje do poľskej a časť Južného Gemera do maďarskej republiky.
"V obci, kde je len kostol, vychádza priemerný ročný zárobok z jeho sprístupnenia turistom, teda len zo vstupného a parkovného, 100 000 Sk. Pri spočítaní príjmov z ďalších služieb by toto číslo ešte vzrástlo. Problémom však je, že kostoly v obciach, kde nie sú farské úrady, nebývajú sprístupnené, pretože väčšina starostov a správcov fár si ešte nezrátala dve a dve. Centrom ich záujmu stále ostávajú cintoríny, kanalizácia či vodovod. Rastie však počet podnikateľov v regióne, ktorí sa zapájajú do spoločnej prezentácie služieb cestovného ruchu," nádejne sa usmeje Ing. E. Rusnák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.