o prídavkoch na deti a zákon o rodičovskom príspevku. "Týmto naplníme naše záväzky ktoré máme voči medzinárodnému dohovoru o právach dieťaťa," uviedol včera v Poprade na krátkom stretnutí s novinármi minister práce, sociálnych veci a rodiny Peter Magvaši (na snímke). Prídavky sa podľa navrhovaného zákona budú vyplácať plošne. Rodičovský príspevok na dieťa by sa mal vyplácať až po tom, ako sa zmapuje ekonomická situácia v rodine, kde dieťa žije. V novele bude zakotvený aj samotný valorizačný mechanizmus, ktorý doteraz chýbal.
Podľa P. Magvašiho doterajšia zákonná úprava z roku 1994 vytvárala pásmo, kedy nemohlo dôjsť k vyplácaniu prídavkov. "V čase vzniku tohto zákona tento postihol sedem až osem percent rodín. Ak by sme tento zákon nenovelizovali, k 1. júlu budúceho roka by nárok na poberanie prídavkov stratilo až 40 percent rodín," podotkol minister.
Na margo vyjadrení niektorých predstaviteľov opozičných strán o zneužívaní rodinných prídavkov P. Magvaši povedal, že rodiny s viac ako štyrmi deťmi sú zastúpené v rámci Slovenska iba v troch percentách. Málo je tiež využívaný v rizikových prípadoch štatút osobitého príjemcu. "Osobne si myslím, že najmä školy a obce by mali viac využívať tento nástroj, pretože tie najlepšie vedia, či je to dieťa zanedbávané, alebo nie. Takéto právne úpravy existujú aj v doteraz platnom zákone, avšak veľmi málo sa využívajú," doplnil člen vlády. Zdôraznil tiež, že práve predstavitelia obcí veľakrát nechcú ísť do nepriaznivej konfrontácie so svojím občanom, voličom. "Skúsenosti z Jarovníc nám ukazujú, že je to nástroj, ktorý môže veľmi výrazne zmeniť správanie sa určitej komunity," povedal P. Magvaši.
V roku 1994 sa na prídavkoch vyplatilo okolo 13 miliárd korún, pričom v roku 2001 to bolo iba 9 miliárd 900 miliónov. Tieto prostriedky boli podľa vyhlásenia ministra použité nepriamo na dávky sociálnej pomoci. Magvaši tiež konštatoval, že špeciálne v Európe panuje taký úzus, že prídavok dostáva dieťa bez ohľadu na to, v akej rodine sa narodilo. "Slovensko si ctí Európsku civilizáciu. Tu je potrebné spraviť niečo iné, ako brániť Rómom v tom, aby mali deti. Treba vytvoriť podmienky na to, aby sa rómska komunita postavila na civilizačnú úroveň 21. storočia. Na to je potrebná aj pozitívna diskriminácia," dodal na záver minister.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.