niektorým kandidátskym krajinám, vrátane SR, zaviedli štvorročné prechodné obdobie, v rámci ktorého nebudú môcť ich prepravcovia poskytovať svoje služby na území jednej členskej krajiny.
"Návrh EK nepovažujeme za prijateľný a budeme rokovať s jednotlivými krajinami," uviedol pre agentúru SITA hlavný vyjednávač SR s EÚ Ján Figeľ.
Dodal, že naša argumentácia vychádza z toho, že už dnes náklady slovenských prepravcov dosahujú, dokonca presahujú priemer v EÚ. Podľa Figeľa existuje viacero nezávislých štúdií, ktoré potvrdzujú oprávnenosť týchto argumentov. Ako informoval, v nasledujúcich týždňoch budú prebiehať rokovania s jednotlivými členskými štátmi, ktoré Figeľ v tomto prípade považuje za mimoriadne dôležité. Predpokladá, že k záverom by mali dospieť ešte tento rok do konca belgického predsedníctva EÚ, pretože kapitola Doprava patrí do jeho harmonogramu.
Pohľady členských štátov na túto otázku sa podľa Figeľa líšia kvôli rôznej citlivosti na možnú konkurenciu v oblasti prepravy tovaru. Napríklad Rakúsko trvá na prechodnom období v tejto oblasti, pretože sa cíti ohrozené možnosťou konkurencie kolegov z východnej Európy, ktorí by mohli ponúknuť svoje služby lacnejšie. "Slovenskí prepravcovia neohrozujú trh ani v susedných krajinách ani v ďalších krajinách, skôr by mohli byť súčasťou väčšieho a silnejšieho jednotného trhu i v oblasti dopravy," uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.