týždeň posolstvo európskeho komisára pre rozšírenie Güntera Verheugena, ktorý v utorok v Štrasburgu predstaví pravidelné hodnotiace správy Európskej komisie o pokroku kandidátov.
Komisár plánuje zdôrazniť, že bývalé komunistické štáty čaká ešte dlhá cesta, kým prispôsobia svoje inštitúcie na štandardy požadované Európskou úniou. "Celkové posolstvo bude, že niektoré z týchto krajín majú slabé administratívne kapacity a že je potrebné posilniť systémy súdnictva," povedal týždenníku European Voice Verheugenov poradca.
Problémom podľa neho je, že inštitúcie postkomunistických štátov neboli stavané tak, aby fungovali v prostredí trhovej ekonomiky. "Zdôrazníme, že potrebujú zmeniť kultúru riadenia a administratívy," dodal poradca komisára pre rozšírenie.
Verheugen však nechce vyvolať v kandidátskych krajinách dezilúzie, správy preto ocenia celkový pokrok dosiahnutý v prístupových rokovaniach a potvrdia závery júnového summitu EÚ v Göteborgu. Tam sa lídri pätnástky dohodli, že rokovania s najlepšími kandidátmi sa uzavrú do konca budúceho roku s tým, že noví členovia sa zúčastnia na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004.
"Nevidíme dôvod, prečo v tejto etape navrhovať novú cestovnú mapu," povedal jeden z predstaviteľov EÚ. Aj predseda EK Romano Prodi je presvedčený, že časový harmonogram sa dodrží. "Rozšírenie sa neoneskorí ani o jediný deň. Neexistujú o tom žiadne pochybnosti," povedal nedávno talianskemu časopisu Espresso.
Pozorovatelia a znalci bruselských pomerov sú však skeptickejší. Upozorňujú, že na budúci rok môžu prístupové rokovania s kandidátmi naraziť na niekoľko sporných bodov. Či už ide o regionálne fondy na podporu chudobnejších regiónov, podporu poľnohospodárov alebo reformu poľnohospodárskej politiky. Všetko sú to veľmi citlivé politické témy, najmä v súvislosti s voľbami vo Francúzsku a Nemecku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.