aj medzi poslancami vládnej Labouristickej strany. K tým najhlasnejším patrí Paul Marsden.
Britský premiér Tony Blair si podľa neho uvedomuje, že verejnosť nemožno donekonečna ohlupovať a namiesto vojny slov s Usámom bin Ládinom a al-Káidou alebo Talibanom by mal konečne začať počúvať ľudí. Zistil by, že potrebuje novú stratégiu.
Diskusiu o britskej účasti vo vojne zostrilo minulotýždňové vyhlásenie vlády, že Británia vyčlenila pre pozemné operácie v Afganistane 200 príslušníkov elitného komanda vojenského námorníctva. Veliteľ námornej pechoty Roger Land však vyjadril v rozhlasovom interviewu otvorené pochybnosti o príprave spojencov na pozemnú ofenzívu. Zdôraznil predovšetkým fakt, že jeho vojaci majú príliš málo spravodajských informácií o území, na ktorom by mali operovať, aj o nepriateľovi, s ktorým budú bojovať.
Na túto verejnú kritiku reagoval štátny tajomník ministerstva obrany Adam Ingram. Pripustil, že USA a Británii by pomohla užšia spolupráca so spravodajskými službami štátov susediacich s Afganistanom.
Okrem sporov o vojenské aspekty chystanej pozemnej operácie pokračujú v Británii aj dohady o tom, či bude vláda vôbec informovať parlament o celej kampani. Niektorí poslanci z vládnych i opozičných lavíc sa sťažujú, že premiér Blair využíva situáciu na to, aby posilnil svoju osobnú pozíciu a vládne podobným spôsobom ako v iných štátoch prezident, bez toho, aby - čo je v rozpore tradíciou - vopred konzultoval svoje kroky s Dolnou snemovňou.
Parlament napríklad vôbec nehlasoval o vyslaní vojakov do akcie v zahraničí. Predseda zahraničného výboru Donald Anderson sa však odvoláva na to, že v Dolnej snemovni vládne v otázke vojny proti teroristom taký konsenzus, že niečo také nebolo treba. A tí, ktorí s vládou nesúhlasia, vraj tvoria v parlamente relatívne malú menšinu.
Rebeli v poslaneckých kreslách si ale nakoniec presadili svoje a snemovňa koncom minulého týždňa hlasovala o kampani v Afganistane - utrpeli však porážku, a to v pomere 373 ku 13 hlasom. Rozprava o vojne proti terorizmu patrila k najzaujímavejším udalostiam práve sa končiaceho parlamentného roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.