navštevovať. Všetko bolo v najväčšom poriadku, pravda, len dovtedy, kým ich dobré vzťahy nenaštrbili príliš priateľské sólo akcie a stretnutia protipólov jednotlivých dvojíc. To, čo ich neskôr nadobro rozdelilo, nebola však otázka vzťahov, ale peňazí.
Najzaujímavejšou persónou v uvedenom štvorlístku bol pán Ladislav P. Tváril sa tajuplne, trúsil reči o svojom významnom postavení v ochranke nebohého exministra Duckého, alebo povedané inými slovami, že ako siskár patrí k ostrostreleckej elite. Čo z toho bola pravda a čo nie, samosudca neskúmal. Dôvodom, pre ktorý stál 28-ročný Veľkokapušančan pred súdom, bol totiž trestný čin vydierania. Mal sa ho dopustiť v auguste lanského roka, keď v presne nezistenom čase, pod hrozbou fyzickej likvidácie, žiadal od Richarda P., aby mu spolu s manželkou vyplatili 5 tisíc korún. O deň neskôr však vyrukoval s tým, že chce 15 tisíc…
"Po tom, čo sme sa s Lacom a jeho manželkou už nejaký čas poznali, mi povedal, že pracuje v tajnej službe. Ja som v tom čase nebol spokojný so zamestnaním, ktoré som mal, preto ma potešilo, keď mi ponúkol prácu v štátnej službe. Mal som robiť vodiča a voziť nejaké zásielky pre ministerstvo vnútra a políciu... Chcel za to odo mňa 15 tisíc korún s tým, že ich požaduje vodič, ktorý odchádza do dôchodku. Malo ísť o muža, na miesto ktorého som mal nastúpiť. Tie peniaze som Ladislavovi P. odovzdal v v našom byte, v prítomnosti manželky," opísal začiatok rozkolu priateľstva pán Richard. Ako vyplynulo z jeho výpovede, sľúbené miesto nedostal ani po uplynutí niekoľkých mesiacov. Finančné problémy ho prinútili požiadať Laca o päť tisíc korún. Nezaťažovali sa vystavovaním potvrdeniek o odovzdaní, či prebratí peňazí. Ako svedok zdôrazdnil, boli priatelia a vzájomne si dôverovali. Neskôr sa dozvedel, že jeho manželka Jana bola s Lacom v kasíne, kde vyhral 20 000 korún a dal jej z nich polovicu… Keďže mu Laco prácu nevybavil, bral to tak, že sú si, ako sa hovorí, fifty-fifty. Pätnásť tisíc dali, a presne toľko na dvakrát dostali.
"On však neskôr začal tvrdiť, že mu tých 15 tisíc dlhujeme. Najprv ma požiadal, aby som mu vrátil 5 000. Povedal som mu, že žiadne peniaze nemám. Jedenásteho augusta lanského roka mi zavolal do práce a začal sa mi vyhrážať, že ak mi záleží na mojej rodine, musím zohnať peniaze a to akýmkoľvek spôsobom. Ďalší deň žiadal15 tisíc korún a vyhrážky o likvidovaní mňa a mojej rodiny, zopakoval," uviedol Richard P. Pred jeho manželkou sa obžalovaný vyjadril, že na neho štátni policajti nemajú, celá "akcia" vraj prebehne beztrestne, pretože ju zrealizujú "jeho" ľudia zo SIS-ky.
Obžalovaný vydieranie manželov P. poprel. Priznal len to, že Richardovi naozaj sľúbil zabezpečiť prácu vodiča, že na tento účel od neho prevzal 15 000 korún. "O niekoľko dní neskôr som mu odovzdal 5000 korún, o ktoré ma požiadal. Neskôr som bol s jeho manželkou Janou v kasíne a vyhral som 20 tisíc. Polovicu z tejto sumy som jej požičal…," tvrdil obžalovaný. Dodal, že o 15-tisícovej pôžičke povedal aj manželke. Tej sa však nepozdávali časté stretnutia s pani Janou. Trvala na tom, aby P. "požičané" peniaze vrátili a dala manželovi ultimátum, aby si vybral, či zostane s ňou a s ich dieťaťom, alebo… "Je pravda, že som žiadal vrátenie peňazí, ale v žiadnom prípade som sa P. nevyhrážal, ani ich nevydieral. Po tom, čo mi Richard zavolal, som za ním šiel do práce, kde mi dal peniaze, no vzápätí ma zadržali policajti," vypovedal obžalovaný.
Na základe vykonaného dokazovania, v auguste tohto roku, uznal súd Ladislava P. vinným z trestného činu vydierania, za ktorý mu naparil podmienečný trest. Keďže sa mu verdikt nepáčil, odvolal sa na Krajský súd v Košiciach, ktorý rozsudok zrušil a vrátil na doplnenie dokazovania. To spočívalo vo vypočutí dvoch kriminalistov, ktorým Richard P. oznámil, že ho Ladislav P. vydiera.
Hovorí Dušan I.: "Poškodený prišiel na políciu s manželkou. Oznámil nám, že má problémy s Ladislavom P., ktorý ho vydiera a pod hrozbou fyzického násilia, ublíženia na zdraví a usmrtenia, od neho žiada 15 tisíc. Hovoril, že išlo o opakované vyhrážky a že má obavu o svoju bezpečnosť a tiež rodinných príslušníkov… Porozprával nám, že Ladislav P. sa vydáva za pracovníka SIS-ky a podobné veci." Tento svedok a tiež jeho kolega potvrdili, že muž, čo im oznámil vydieranie, zavolal zo svojho mobilu obžalovaného. "V našej prítomnosti si s ním dohodol miesto a čas odovzdania peňazí. Z toho telefonátu sme vyrozumeli, že sa s ním dohaduje o tom, aký čas potrebuje, kým sa dopraví do Košíc… Poškodený tvrdil, že obžalovaný disponuje nejakými zbraňami, preto sme privolali zásahovú jednotku, ktorá zabezpečila odovzdávanie peňazí," uviedol Slavomír K. a dodal, že akcia ´pepeučkárov´ skončila zadržaním Ladislava P.
Ani doplnenie dokazovania neprinieslo v uvedenej kauze žiadnu zásadnú zmenu. Tak ako v auguste, aj túto stredu samosudca Okresného súdu Košice II dospel k záveru, že Ladislav P. je vinný z trestného činu vydierania a uložil mu 18 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov. Dopustil sa ho v čase, keď mal viesť príkladný život, pretože mu plynula skúšobná doba podmienečného odsúdenia na päť mesiacov za iný skutok, ktorý spáchal. Obžalovaný sa proti verdiktu súdu odvolal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.