Košice - Ručná pokládka vakcinačných návnad sa robí v našom meste dvakrát do roka, a to na jar a jeseň. Jesenná sa uskutočňuje v týchto dňoch.
"Už na jar sme zistili, že sa veľmi osvedčilo ručné pokladanie týchto vakcín. Dokonca my ešte robíme to, že v spolupráci s poľovníkmi ich sledujeme na siedmy a štrnásty deň, zisťujeme percento požrania týchto návnad. Z jesennej pokládky ešte nemáme aktuálne výsledky, ale na jar to bolo až 98 percent požratia. To je veľmi krásny výsledok," informoval nás MVDr. Anton Pajerský z Regionálnej veterinárnej správy Košice mesto. "Do tejto akcie sa zapojili, veľmi zodpovedne členovia poľovníckeho zväzu. Uvedomili si, že je to potrebné, pretože pred časom istý funkcionár pitval líšku, a tá bola besná. Čiže sa musel podrobiť lekárskemu liečeniu. Po ručnom pokladaní sme nezistili ani u jednej z uhynutých, alebo odstrelených líšok, besnotu v tomto roku. V uplynulom roku sa prípady besnoty vyskytli."
Podľa slov A. Pajerského je to najmä vďaka poľovníkom, ktorí sa vakcinácie zúčastnili: "Každý poľovník, totiž vie kde majú líšky brlohy. Sú to najmä čierne skládky a každá záhradkárska oblasť je čiernou skládkou. Poľovníci ručne kladú návnady presne pred ich nory. Preto si veľmi vážime spoluprácu slovenských organizácií poľovníckych zväzov (SPZ) a ďakujeme najmä predsedovi okresnej organizácie SPZ, MUdr. Ľubomírovi Myndiukovi."
Líšky sú hlavnými nosičmi besnoty, najmä z toho dôvodu, že žerú hlodavce. Hlodavec nemusí byť ešte besný, ale už môže byť besnotou nakazený. Nebezpečenstvo u besných líšok je i v tom, že strácajú pri tejto chorobe svoju vrodenú plachosť a sťahujú sa bližšie k ľudským obydliam, kde nachádzajú potravu. V mestských aglomeráciach sú nebezpečné i túlavé mačky, u ktorých je veľká pravdepodobnosť, že sú taktiež besné.
"Napríklad, minulého roku sme na Pereši objavili túlavú mačku, ktorú si záhradkár choval roky. Raz, keď jej dával jesť, tak ho poškriabala. V meste sa akurát robila kampaň proti besnote a on tu mačku dal v rámci nej vyšetriť a zistilo sa, že je vysoko pozitívna na besnotu. Predtým sa robili vakcinácie proti besnote domácich zvierat, ktoré platila štátna veterinárna správa a ročne sme zaočkovali tak 10 až 15 mačiek, ale po tomto prípade sme zaočkovali až 230 mačiek. Najlepšia osveta, je totiž konkrétny prípad. Ani tie túlavé mačky, ktoré sa tam pohybujú nie sú samozrejme domáce, ale záhradkári ich občas nakŕmia," dodal A. Pajerský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.