učilištia jednoducho zrušené. Dotkne sa to najmä tých, ktoré systematicky vyrábajú klientov úradom práce. Podľa RNDr. Petra Slanča, riaditeľa SOU spoločného stravovania, škole tento krok nehrozí. Až 80 percent našich absolventov si po ukončení školy nájde zamestnanie. Zvyšných dvadsať percent sú tí, ktorým sa nechce pracovať, respektíve pracujú načierno, konštatoval pre Tatranský denník riaditeľ SOU.
Záujem o štúdium na tejto škole prevyšuje podľa riaditeľa možnosti. Je to práve vďaka možnosti uplatnenia sa absolventov na trhu práce. Na budúci školský rok otvoríme štyri triedy po 28 žiakov, v odboroch kuchár, čašník, cukrár. Vedeli by sme uspokojiť aj viac záujemcov, avšak vzhľadom na nízke priestorové kapacity si to nemôžeme dovoliť. Máme tu totiž aj triedy s nadstavbovým štúdiom, povedal P. Slančo. Učebné odbory, ktoré sú alfou a omegou SOU spoločného stravovania majú šancu prežiť aj vďaka dobrej spolupráci školy s tatranskými hotelovými zariadeniami. V minulosti niektoré z nich odmietli učňov zaškoľovať. Problémom bolo vytvoriť primerané podmienky na praktické vyučovanie. Po čase však hotely zistili, že je to prínos aj pre ich prevádzku.
Takto je to lepšie. Žiaci si majú možnosť okrem zručností, ktoré získajú v škole vyskúšať aj najnovšie technológie z oblasti gastronómie, hovorí P. Slančo. Ako na záver dodal, nový školský zákon by mal priniesť viac svetla aj do učebných i odborných normatívov v odboroch kuchár, čašník a cukrár.
Autor: olo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.