slovenskej populácie bývať v takýchto stavbách. Vtip je ale v tom, že životnosť panelu je na rozdiel od pálenej tehly len asi 70 rokov. Preto bude musieť väčšina mestských sídlisk na Slovensku o dve až tri desaťročia podstúpiť generálnu prestavbu. Navyše, už teraz a čoraz častejšie sa u panelových domov objavujú systémové chyby konštrukcií hroziace vážnymi haváriami. V lete náš denník upozornil na skutočnosť, že jedným z problémových sídlisk je Juh III. v Poprade.
Ukázalo sa, že nebezpečenstvo tu hrozí u najvyššie posadených panelov na stavbách nazývaných aj atikové. Tie sa pod vplyvom počasia a následných erózií postupne vychyľujú zo svojej pôvodnej polohy. V niektorých prípadoch odchýlka presahuje desať centimetrov a hrozí ich pád z výšky niekoľkých desiatok metrov na zem. Tento posun je viditeľný dokonca aj voľným okom zo sídliskových chodníkoch. Sprievodným znakom pozvoľného procesu je vystreľovanie odvetrávacích kanálikov prechádzajúcich spomenutými panelmi.
Nechcem hovoriť o konkrétnych číslach. Problémy sa však môžu vyskytnúť u všetkých panelových domoch na sídlisku, pretože sú vybudované v rovnakom konštrukčnom systéme. My sme zatiaľ opravovali šesť takýchto porúch, informoval nás technický námestník Okresného stavebného bytového družstva v Poprade Štefan Péter (na snímke). Podľa neho, pri oprave je potrebné odkryť strešnú krytinu na dome, oddeliť vychýlený panel, uchytiť ho kotviacimi skrutkami a upraviť stropný panel tak, aby sa rovnomerne rozložilo pôsobenie odstredivých síl.
Náklady na opravu jedného bytového domu sa odhadujú na približne 600 tisíc korún. Tam, kde už boli vykonané, finančne ho zabezpečili užívatelia bytov vkladom do fondu opráv. Na jednu domácnosť to robilo v priemere asi 20 tisíc korún. To samozrejme rozhorčilo obyvateľov problémových domov, bezpečnosť bývania ktorých nebola ohrozená ich vlastnou vinou. Bez ohľadu na to však museli zaplatiť opravu odpadávajúcich panelov. Snažili sme sa nájsť riešenie prostredníctvom štátnych fondov. Objavili sme smernicu na odstraňovanie systémových chýb u niektorých konštrukčných systémov. Ten popradský však medzi nimi nebol. Iniciovali sme preto vypracovanie novej smernice so všeobecnou platnosťou, ktorá začne platiť 1. januára nasledujúceho roku, konštatoval Š. Péter. Zároveň však dodal, že jej účinnosť je naviazaná na finančné krytie z rovnomenného štátneho fondu, pričom jeho naplnenie zase závisí od podoby budúcoročného štátneho rozpočtu.
Museli sme vykonať množstvo úkonov, aby sme na ministerstve výstavby dokázali, že poruchy atikových panelov sú systémovou chybou, aby sme získali nárok na finančný príspevok zo štátneho fondu. Ním budeme spätne refundovať náklady na už vykonané opravy, pričom peniaze zostanú v príslušných fondoch opráv. Panelové domy si totiž vyžadujú opravy aj na iných miestach, uviedol na záver a dodal, že k opravám na miestnom sídlisku Juh III. bude musieť pristúpiť aj Bytový podnik, s. r. o., Poprad, ktorý má v správe komunálne byty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.