PhDr. Viera Novotná, Spišské Vlachy
Materské školy sú jednými z mála inštitúcií, ktoré umožňujú sebarealizáciu staršej generácie. Spolupráca so starými rodičmi detí materskej školy je mnohostranne hodnotná. Mnohí zastupujú rodičov a denne sprevádzajú deti do školy i z nej. Výchovný prínos spolupráce MŠ a starých rodičov by mohol byť témou samostatného článku. V ostatnom čase nám p. J. Čurilla, R. Čurilla pomohli pri údržbe fasády budovy MŠ a záhradného zariadenia. Niekoľkokrát sme zrealizovali výstavbu ručných prác, či svojpomocne zhotovených hračiek, pričom nás svojou zručnosťou prekvapili aj starí rodičia. Fundovanosť MVDr. Kresťanka sme využili na besedu o zvieratkách, ktorá deti tak zaujala, že ani po hodine ju nechceli ukončiť. Podobne dopadla beseda s dobrovoľným požiarnikom p. V. Fifikom. Celú jeseň prilepšovali rodičia i starí rodičia stravu deťom tým, že prinášali do MŠ ovocie a zeleninu z vlastných záhrad, ktoré deti mali podľa chuti k dispozícii v triedach počas celého dňa. Priebežne budujeme environmentálne cítenie detí aj ich vedením k separovaniu odpadov. V MŠ zbierame papier, čím sa snažíme chrániť les a aj k tomu veľmi účelne prispievajú starí rodičia. Tým som chcela aspoň stručne vymenovať niekoľko oblastí spolupráce a dokázať, že nie je formálna, ale skutočne umožňuje rôzne formy sebarealizácie tretej generácie.
Každoročne v mesiaci úcty k starším, v októbri, sa stretneme na spoločensko-zábavnej akcii, kde hodnotíme aj spoluprácu s rodinou. Je to akcia najmilšia, lebo sa stretneme len kvôli tomu, aby sme boli spolu, nie z dôvodu iných sviatkov. Rodina túži byť spolu aj v tejto hektickej pretechnizovanej dobe. Svedčí o tom účasť na spoločných akciách MŠ a rodiny. V tomto školskom roku sme sa z priestorových dôvodov rozhodli zorganizovať tradičné Stretnutie troch generácií mimo MŠ v spoločenskej sále Domu požiarnikov. Na naše prekvapenie i potešenie zišli sme sa 24. októbra t. r. štyri generácie a aj táto sála "praskala vo švíkoch". Po dojímavých slovách riaditeľky MŠ PhDr. V. Novotnej, o hodnote rodinných vzťahov ako emocionálnom základe budovania kvalitných medziľudských vzťahov v spoločnosti, o potrebe jednotnej výchovy MŠ a rodiny na báze humanizmu, ale najmä správnych vzorov správania a konania dospelých, vystúpili deti s milým kultúrnym programom. Po záverečnej piesni... Keď moja babička do školy chodila... odovzdali svojim blízkym malý darček. Spoločné hry detí a starých rodičov, ktoré pripravila p. učiteľka, sa žiaľ, kvôli stiesneným priestorom nedali zrealizovať. Triedne dôverníčky p. M. Kohanová a Mgr. A. Klapáčová zabezpečovali občerstvenie a deti, rodičia, starí i prastarí rodičia s učiteľkami sa vykrúcali za rezkých tónov ľudovej hudby zloženej z členov troch generácií rodiny Gregorovcov a Bečkerovcov.
Všetci sme na chvíľu zabudli na úbohé postavenie dôchodcov v našej spoločnosti a rovnakú pozíciu materských škôl, i tých ktorí v nich pracujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.