percento neúspešných pokusov o podnikanie stále rastie. V snahe zabrániť tomuto trendu vzniklo Centrum pre patronát a dlhodobú starostlivosť o začínajúcich podnikateľov a kurz Zakladám si svoj podnik. Tento komplexný desaťtýždenný vzdelávaco-poradenský program, určený pre evidovaných nezamestnaných sa včera skončil pre šestnástich účastníkov z okresov Spišská Nová Ves, Levoča a Gelnica obhajobou podnikateľského plánu. Centrum vzniklo v roku 1995 v Považskej Bystrici s cieľom pomôcť nezamestnaným začať podnikať a pomôcť im podnikanie rozbehnúť, upresňuje riaditeľka Business & Inovation centre v Spišskej Novej Vsi Ing. Katarína Krotáková, ktoré celý kurz pre Spišský región organizuje. Obsahová štruktúra vzdelávacieho kurzu vychádza z poznatkov a skúseností francúzskeho Združenia CEPAC Soissons v Picardii, ktoré je jedným zo zakladateľov CEPAC-u a orientuje sa na oblasť zakladania malých podnikov. Trojicu hlavných pilierov, ktoré stáli pri vzniku CEPAC-u tvorí spolu s francúzskym združením ešte Národný úrad práce a Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania. Spišská Nová Ves sa do tohto projektu zapojila v roku 1996 a práve končí v poradí už sedemnásty vzdelávací kurz. Ročne ich u nás v BIC máme spravidla tri, dodáva riaditeľka. V každom z kurzov je v priemere trinásť až sedemnásť účastníkov. Celý náš komplexný program má štyri základné etapy: výber vhodných evidovaných nezamestnaných, ich vzdelávanie, následné poradenstvo a konzultácie v našom stredisku a posledná etapa nasleduje po založení podniku, kde radíme ako ho ďalej rozvíjať. Celý program poskytujeme vybraným evidovaným nezamestnaným zdarma. Výber uchádzačov organizuje BIC v spolupráci s úradmi práce v Spišskej Novej Vsi, Gelnici a Levoči. Spoločne v ňom zhodnotia podnikateľskú myšlienku, charakter, odbornosť, zmysel pre obchod, rodinné zázemie a možnosť získania finančných zdrojov uchádzačov. Podnecujú tak nezamestnaných, aby si vytýčili cieľ a v kurze im potom špecializovaní lektori BIC poskytnú informácie z oblasti marketingu, finančného riadenia, podnikateľského práva, účtovníctva a daní, psychológie, o zahraničnom obchode, obchodnej zručnosti, informatike, o možnostiach získavania finančných zdrojov, hygienických normách a ochrane zdravia pri práci. Vzdelávanie končí prezentáciou stážistom vypracovaného podnikateľského zámeru pred odbornou komisiou zloženou zo zástupcov BIC, okresných úradov práce, Krajského úradu práce v Košiciach, Poradenského-informačného centra v Košiciach, Mestského úradu Sp. Nová Ves a CEPAC-u.
Hlavným motívom záujmu uchádzačov o tento kurz býva možnosť, po jeho úspešnom ukončení, uchádzať sa o finančnú dotáciu na príslušnom úrade práce. Ing. K. Krotáková k tomu dodáva Stážisti vyplnia žiadosť, priložia svoj podnikateľský zámer a certifikát CEPAC a môžu žiadať o dotáciu na vytvorenie pracovného miesta pre seba. Koľko peňazí si ten, ktorý úrad práce podľa svojej politiky vyčlení na dotácie riaditeľka uviesť nevedela. Dodala však, že existuje akési nepísané pravidlo, že účastníci kurzu sú pri prideľovaní dotácií uprednostňovaní.
Každý štvrťrok si BIC robí štatistiky o úspešnosti svojich absolventov a teda i efektívnosti komplexného vzdelávaco-poradenského programu. S výsledkami poslednej, urobenej k 30.9. 2001 nás riaditeľka K. Krotáková tiež oboznámila. V doterajších šestnástich kurzoch bolo 229 účastníkov. Z nich 120, teda 52,4 % ľudí podniká, 69 z nich sa zamestnalo a 40 ostali v evidencii úradov práce. Tí, ktorí začali podnikať, už okrem pracovných miest pre seba, vytvorili ďalších desať pracovných miest. 82,5 % všetkých stážistov BIC teda pracuje.
BIC organizuje i kurzy z oblasti ekonómie, cestovného ruchu, účtovníctva i rôzne semináre a školenia.
A ako sa na desaťtýždňový návrat do, takpovediac, školských lavíc pozerajú samotní študenti? Marcel Géci kurz absolvoval v lete. Včera bol v BIC podporiť pri obhajobe svoju priateľku. Kurz je dobre zorganizovaný a veľmi mi pomohol, usmieva sa. Má prečo. Pracoval už v drevospracujúcej firme a predtým, ako sa zaevidoval na úrade práce, obchodoval s cennými papiermi. Od prvého septembra je však sám sebe pánom. Založil si firmu, ktorá sa špecializuje na upratovací servis a úpravu podláh. Zatiaľ má len jedno pracovné miesto pre seba, no verím, že v priebehu dvoch troch rokov sa mi podarí zamestnať i iných. M. Géci si pochvaľuje nielen informačný servis, ktorý mu BIC poskytla, no i finančnú dotáciu, ktorú dostal od úradu práce. Jediné, čo ho trošku mrzí je, že málokto o kurze vie a veľa ľudí si naň nedokáže nájsť čas.
Na pocity som sa spýtala i nervózne podupkávajúceho mladého muža v obleku. Slávnostné oblečenie signalizovalo, že čaká na obhajobu a o niekoľko hodín dostane certifikát o absolvovaní programu. Na kurze som získal užitočné informácie, ktoré som doteraz nevedel, priznáva Radovan Lorinc, ktorý v Gelnici bude podnikať v oblasti cyklistického a lyžiarskeho servisu. Zdalo sa mu však, že kurz bol prikrátky na množstvo informácií, ktoré tam získal. Niektoré veci som ešte nestihol pochopiť a už sme prešli na ďalšiu látku, usmieva sa.
Celkovo sú však študenti spokojní. Dostali šancu niečo so svojim životom urobiť a získali nové informácie. Aj keď BIC ani úrady práce za nich firmy nepovedú, majú sa kam obrátiť pre radu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.