Slovensku po budúcoročných parlamentných voľbách.
Ako informoval novinárov šéf kresťanských demokratov Pavol Hrušovský, budú presadzovať, aby po voľbách bola zostavená vláda z jedného bloku príbuzných strán, ktoré sú si hodnotovo a programovo blízke. Bolo by to i za predpokladu, že strany v tomto bloku nebudú disponovať "nadpolovičnou väčšinou" v Národnej rade SR.
Súčasnú politickú scénu, podľa doterajších preferencií, rozdelilo KDH na tri bloky: HZDS s 35-40-percentnými preferenciami spoločne so svojimi potenciálnymi spojencami SNS a PSNS; ľavicový blok reprezentovaný SDĽ, Smerom, prípadne SOP a KSS, spolu s 25 percentami, a pravicový blok s KDH, SDKÚ a podľa okolností možno aj jeho spojencami ANO a SMK - dnes približne s 30-35 percentami.
Podľa názoru kresťanských demokratov Tolerančná zmluva poskytuje nové možnosti povolebného usporiadania, pretože jej princípom je rozdelenie vládnej a parlamentnej zodpovednosti medzi dva z troch existujúcich blokov strán. Zmluvná opozícia by sa zaviazala, že počas platnosti zmluvy "nebude hlasovať" za odvolanie vlády, hoci ju nemusí podporovať. Zmluvná koalícia dostane možnosť efektívne vládnuť, pričom vo vláde budú iba 2-4 strany. Ako zdôraznil Hrušovský, podmienkou zmluvy je, že zmluvná opozícia a zmluvná koalícia budú mať v parlamente "väčšinu".
KDH navrhlo aj rozdelenie zodpovednosti. Zmluvná koalícia by obsadila všetky ministerstvá, ústredné orgány štátnej správy vymenúvané vládou. Zmluvná opozícia by dostala posty predsedu NR SR i NKÚ SR, riaditeľa SIS, posty v ústredných orgánoch štátnej správy volené parlamentom. Obe strany by rovnako obsadili pomerným počtom funkcie prednostov krajských a okresných úradov, v orgánoch FNM SR a ďalšie podľa dohody. Nezmluvná opozícia by obsadila v NR SR posty pomerným princípom a získala možnosť vyjednávať s vládou o presadení vlastných návrhov zákonov výmenou za podporu vládnych návrhov zákonov.
"Ak Tolerančnú zmluvu teraz ostatné strany odmietnu, po voľbách budú musieť s nami o nej rokovať. Ak SDKÚ, SMER alebo ANO odmietnu Tolerančnú zmluvu s KDH, tak vládu vytvoria iba s HZDS. Zmluva je návod, ako aj po voľbách udržať HZDS mimo vlády," vyhlásil podpredseda KDH Palko.
Predseda SMK Béla Bugár si myslí, že návrh tzv. Tolerančnej zmluvy nebude možné po parlamentných voľbách v roku 2002 realizovať. Prípadná koalícia pravicových strán KDH, SDKÚ, SMK a ANO nebude mať podľa neho dostatočné zastúpenie v parlamente na to, aby vládla dlhodobo bez ďalšieho partnera.
Líder ANO Pavol Rusko neodmieta myšlienku Tolerančnej zmluvy. Nazdáva sa však, že momentálne sú na programe dňa iné otázky a podobné úvahy budú aktuálne na jar a v lete budúceho roku. "Odporučil by som, aby KDH venovalo svoju energiu zlepšeniu spôsobu vlády v poslednom roku vládnutia," povedal.
Za Tolerančnou zmluvou sa podľa poslanca Národnej rady SR za SDĽ Petra Weissa skrýva úvaha kresťanských demokratov ako spolupracovať s HZDS.
"Vzhľadom na vyhlásenia Vladimíra Palka, ktorý nechce ísť do koalície so Smerom, a po ústretových signáloch, ktoré po sebe vysielali Ján Čarnogurský s Vladimírom Mečiarom, sa pravicové HZDS spojí s pravicovým KDH," uviedol Weiss.
Pre HZDS je nemysliteľné, aby pred voľbami podporovalo také záväzky, akým je Tolerančná zmluva KDH. Podľa predsedu strany Vladimíra Mečiara závažné spoločenské zmeny musia mať podporu obyvateľov. "Podľa výsledkov volieb sme pripravení rokovať a dohodnúť sa na vytvorení funkčnej vlády a parlamentu. Volebný výsledok je zatiaľ otvorený a ťažko hovoriť o akýchkoľvek zmluvách a dohodách," uviedol líder HZDS.
Tolerančnú zmluvu z dielne KDH považuje podpredsedníčka SDKÚ Zuzana Martináková v tomto období za zbytočnú a ťažko realizovateľnú. KDH podľa nej zmluvou definuje, za akých okolností bude v budúcej vláde, pričom sa môže ľahko stať, že sa ocitne v opozícii, keď sa bude vláda zostavovať podľa iných kritérií, aké určilo hnutie v zmluve.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.