trvalý rast dlhodobých pracovných miest. Vyhlásil to minulý piatok na celoslovenskej konferencii Materských centier, ktorá sa konala v Poprade. Minister tiež podotkol, že v prípade ak produktivita nemeckej ekonomiky neklesne hlbšie než dve percentá rastu HDP, môže náš štát dosiahnuť 16,5-percentnú mieru nezamestnanosti. "V rozhodujúcej miere to súvisí aj so vstupom nemeckého kapitálu do slovenských podnikov. Súvisí to s rozvojom Wolksvagenu, Siemensu, ale aj firiem, ako sú Matsushita, Embraco alebo Whirpool," upresnil minister.
Analýza miery nezamestnanosti z rokov 1990 až 2000 ukazuje, že dosiaľ sa táto znižovala iba za pomoci dotácii na udržanie pracovných miest, nie rastom ekonomiky. Toto môžu byť iba krátkodobé stimuly. "Ak si zoberieme rok 1996, kedy bola najnižšia miera nezamestnanosti, vtedy odišlo do predčasného starobného dôchodku sedemdesiat tisíc ľudí, ktorí sa uvoľnili z pracovného pomeru. Vtedajšia vláda takisto prijala razantné kroky na udržanie zamestnanosti asi za dve miliardy korún. Dnes sa ukazuje, že to boli vyhodené peniaze, ktoré sa späť do Národného úradu práce SR nevrátili. Rast pracovných miest sa v minulosti dosahoval predovšetkým tým, že sa negovali úpadky a tieto kroky mali neutrálny účinok," zdôraznil P. Magvaši.
Na vysokej miere nezamestnanosti sa v deväťdesiatych rokoch podľa slov ministra podieľal aj 11-percentný rast populácie v produktívnom veku. Ten bol najvyšší v rámci krajín Visegrádskej štvorky. "Ak by taký istý rast nastal v susedných Čechách, tamojšia miera nezamestnanosti by z terajších ôsmich percent vzrástla na dvadsať," uviedol člen vlády a dodal, že populačný boom by mal doznievať v rokoch 2003 až 2004.
Slovensku patrí aj ďalší neslávny Európsky primát. Väčšinu nezamestnaných totiž tvoria muži, pričom v ostatných krajinách Európy je to pravý opak. "Veľmi veľa mužov prišlo o miesta v rámci reštrukturalizácie priemyselnej výroby. Na druhej strany ženy dominujú v odvetviach, ako sú napríklad školstvo, zdravotníctvo, tak isto sú zamestnané v štátnej správe. Zmeny sa až tak negatívne nedotkli ani textilného priemyslu, v ktorom tiež dominujú práve ženy," upresnil P. Magvaši.
(olo)
Autor: rbj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.