zatepľovaním budov po minulé roky veľké problémy, pričom sa na nelichotivej situácii odzrkadlila ekonomická situácia školstva na Slovensku.
"Dúfajme, že sa opäť do problémov nedostaneme. Všetko bude závisieť od porady prednostov na kraji, kde by malo byť určené, koľko z prostriedkov na oddĺženie školstva sa nám ujde. Pri rozpočte, ktorý máme, nie je veľká nádej aby sme mohli dať záležitosti s tým spojené do poriadku. Ak by došli peniaze budeme v prvom rade uhrádzať dlhy za energie. Dlhy školstva sa k 31. 10. 2001 vyšplhali na takmer osem miliónov korún, z toho dlhy za energie, čiže plyn, elektrinu a uhlie činia 6 800 000 korún," hovorí prednosta Okresného úradu Košice - okolie Ing. Ľuboš Pastor a dodáva, že situácia ohľadne školských kotolní je v okrese nanajvýš vážna.
"V Buzici sme momentálne zaznamenali havarijnú situáciu, škola je vykurovaná len jedným kotlom, pričom aj na ten máme dve rozdielne správy od revíznych technikov. Jeden tvrdí, že by sme mali aj tento kotol odstaviť, iný technik však zastáva názor, že je v poriadku a schopný prevádzky. Nemôžeme však riskovať, že vybuchne aj ten. Ak nebudeme kompletne oddĺžení, budeme sa snažiť vyplatiť aspoň časť dlhov a nejako sa dohodnúť. Zatiaľ sa nám to darí, no otázka stojí dokedy," povedal nám prednosta OÚ Košice - okolie.
V sedemdesiatich školách okresu nastúpilo začiatkom školského roka do tried takmer 13 tisíc žiakov. Tí sú však oproti "mestským" spolužiakom o určitý štandart oproti ochudobnení.
"Máme zastaralé budovy, chátrajúcu infraštruktúru i problémy s vykurovaním. Všetko závisí od stavu budov, no určite nepreženiem, keď poviem, že niektoré sú ešte z čias rakúsko - uhorskej monarchie. V okrese máme 280 školských budov a minimálne 70 % z nich potrebuje urgentnú rekonštrukciu. Žiaci v Turni nad Bodvou, či vo Valalikoch nepoznajú, čo je to telocvičňa, či školská jedáleň a to je už v 21. storočí čo povedať," dozvedáme sa od Ľ. Pastora.
Ďaľším problémom spomínaných škôl, ktoré sú prehnité strechy školských budov. "Na opravu plochých striech minulý rok prispievalo Ministerstvo školstva, no ja mám pocit, že sme boli oproti iným znevýhodnení. Takto som to interpretoval aj kompetentným pracovníkom na ministerstve. Veď my predsa vzhľadom na vek budov plochých striech veľa nemáme. Aj napriek tomu sa nám podarilo zrekonštruovať strechu školy v Períne, ktorá už bola prežratá a zhnitá. No trápi nás aj školská strecha v Haniske, ako to budeme riešiť závisí od peňazí," uviedol Ľ. Pastor.
Situácia je vážna, pri veku budov môže v zime hociktorú zo striech vietor doslova odfúknuť. "Je to veľmi reálne, za predpokladu, že by sa to stalo, museli by sme žiadať krajský úrad o navýšenie rozpočtu. Ťažko povedať, ako by to vyzeralo, keby sme peniaze nakoniec nedostali, je možné, že by žiaci museli zostať istý čas doma, či dochádzali do inej školy."
Pozitívom medzi nelichotivými správami je fakt, že sa podarilo navýšiť stav kvalifikovaných pracovníkov škôl, aj keď aj táto skutočnosť je spojená s patáliami. "Do škôl nastúpilo 26 kvalifikovaných pedagógov. Žiaľ, aj keď ponúkame školské byty, učitelia sa k nám nehrnú. Navštívili sme preto pedagogickú fakultu v Nitre, kde sme ich doslova verbovali. Tento problém spočíva hlavne v oblasti národnostného školstva, pretože na východ prichádza málo absolventov," dodal prednosta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.