vychovávať mládež viac pripravenú na potreby trhu práce. V tomto prípade by nešlo ani tak o kvalitu výučby, ako o variantnosť ich kvalifikácie. Išlo by teda o viacprofesne orientované školy, ktoré by svojich absolventov nepripravovali len v jednej profesii, ale vo viacerých. Zatiaľ je to na Slovensku hudba budúcnosti, ale zaujímalo nás, ako by sa k takejto požiadavke postavili samotné školy. Oslovili sme preto riaditeľa Strednej združenej umeleckej školy v Prešove Petra Kostelníka, ktorá vznikla zo Stredného odborného učilišťa a Strednej umeleckej školy.
„Stredná škola poskytuje viac možnosti variability, pri ktorej by žiaci mali byť viac pripravení na podmienky trhu práce. Žiaľ, je to ale na úkor praxe, pretože na strednej škole je prax iba jeden deň v týždni, zatiaľ čo na učilišti je týždeň prax a týždeň teóriu. Je to dosť málo. Vypĺňame to povedzme aj na hodinách navrhovania či výtvarnej príprave." Druhou vecou je podľa Kostelníka legislatíva. Hoci o viacprofesnom školstve sa v budúcnosti uvažuje v príprave novej koncepcie zákona o stredných školách, je v tom aj veľa nejasnosti.
„Predpokladám, že by sa mali meniť všetky učebné dokumenty, ktoré by mali reagovať na trh práce. Horšie je to s tým, že keď prídeme na odbor regionálneho rozvoja okresného úradu alebo na úrad práce, tak nikde nemajú prehľad či víziu o potrebe pracovných síl na také dva až tri roky dopredu. Vedia len to, kde čo im chýba v tomto okamžiku. Takto sa nemáme o čo oprieť. Napríklad keď sme otvárali strednú školu a prišiel som zháňať potvrdenia o tom, že je záujem o také a také odbory, tak mi povedali, že si musím urobiť marketing sám. Napokon sme náhodne vytypovali zo Zlatých stránok asi 200 firiem a rozoslali sme im požiadavky na žiadané odbory a čakali sme odpovede. Prišlo ich však málo.
Posun dopredu v tomto smere je však možný, veď viacprofesné školstvo v zahraničí je známe. U nás by to asi pravdepodobne chcelo vybočiť zo zabehaných koľají."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.