zvykli za gastrolístky viac nakupovať potraviny, drogériu, alkohol, cigarety, či mäso, než obedovať. Podľa skúseností obchodníkov sa stravné lístky tešia popularite najmä z finančných dôvodov. "Ľudia berú za lístky väčšinou tovar do domácnosti, nemíňajú ich na obedy. Počas prídelu stravných lístkov sa zásobujú mäsom a výrobkami. Za jednorázový nákup nechajú lístky aj v tisíckorunovej hodnote. Snažia sa kalkulovať tak, aby neboli stratoví, pretože z lístkov nevydávame," povedala vedúca revúckej predajne mäsa. Podľa jej názoru sa od januára budú stravné lístky využívať minimálne aj z toho dôvodu, že hodnota jedného lístku nepokrýva cenu obeda v reštauráciách. Stravovanie takýmto spôsobom sa pre dnešnú situáciu rodín stáva luxusom.
Podobné skúsenosti má aj vedúca jelšavskej predajne potravín, v ktorých nechávajú zákazníci každý mesiac lístky v približne 20-tisícovej hodnote. "Chlapi si za ne kupujú prevažne desiatu, ženy potraviny a drogistický tovar do domácnosti. Ide aj o zamestnancov úradov a firiem, pre ktorých je to výhodnejšie nielen z časového, ale aj z finančného hľadiska". Súčasné nároky zamestnávateľov totiž málokedy dovoľujú pracovníkom stráviť pri teplom obede dostatok času.
S platením formou stravných lístkov sa čoraz častejšie stretávajú aj prevádzkovatelia potravín a zmiešaného tovaru na dedinách v Rožňavskom okrese. V Gemerskej Polome lístky vymieňajú už druhý rok za nevyhnutné hygienické potreby, potraviny a mäsové výrobky. Vedúci potravín v Krásnohorskom Podhradí Anton Majtányi zatiaľ tovar za lístky nepredával. Kvôli záujmu občanov sa však v uplynulých dňoch pripravoval na uzatvorenie zmluvy s jednou zo spoločností, sprostredkujúcich stravovacie služby.
Od januára pravdepodobne pribudne viac stravníkov do reštauračnej časti hotela Kras v Rožňave. Ako uviedla vedúca Mária Czmoriková, v súčasnosti preberú od zákazníkov v priemere 120 lístkov denne. V závodnom stravovaní je doba čakania minimálna, jedlá na objednávku pripravujú pracovníci približne 20 minút.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.