schválení príslušnej legislatívnej normy. Vtip je v tom, že hoci je už zákon na svete, len málokto si trúfa prejudikovať budúcnosť čo i len na niekoľko mesiacov dopredu. Na možné úskalia presunu kompetencií sme sa opýtali starostov samospráv v regióne pod Tatrami.
"Neviem ako budeme fungovať. O kompetencie sa nebojím. Tie k nám bezpochyby prejdú tak, ako to predpokladá zákon. Horšie to však už bude s peniazmi. Tie garantované nie sú," tvrdí starosta obce Švábovce Ján Mlynár. Podľa neho, najväčšie problémy vzniknú pri správe školských zariadení. Riadené totiž budú miestnou štátnou správou, ale o ich údržbu sa budú musieť postarať samosprávy. "Vyzerá to tak, akoby presun kompetencií bol o hľadaní toho, kto bude robiť to, čo doteraz nedokázal zvládnuť štát. A práve oblasť školstva je toho rukolapným dôkazom, pretože niektoré iné kompetencie si vo svojej právomoci štát ponechá" uviedol ďalej.
Konkrétnejší bol jeho kolega z Batizoviec. "Očakávame, že do našej pôsobnosti prejdú tri školy materská, základná a špeciálna. V tejto súvislosti sa mnohé z dôležitých informácií dozvedáme len z médií. Už teraz však vieme, že vďaka budovaniu kanalizácie, ktorá pohltí všetky príjmy do obecnej pokladnice, nebude mať obec na prevádzku školských zariadení," konštatoval starosta Ivan Čičmanec, ktorý dokonca uvažuje o tom, že tieto školy jednoducho neprevezme. Zároveň si je však vedomý toho, že na vykonanie tohto kroku zrejme nemá nárok.
Ako zdôraznil ďalej, v súvislosti so školami dostali samosprávy do vienka to horšie z toho, čo dostať mohli. Navyše, stalo sa tak na konci kalendárneho roku, kedy obce finišujú s prípravami budúcoročných rozpočtov. Nadchádzajúce obdobie je však podľa jeho slov špecifické v tom, že dnes ešte nikto nevie, ktoré kapitoly musí bezpodmienečne budúcoročný rozpočet zahŕňať a ktoré nie.
"Na začiatku budúceho roku očakávame chaos. Nikto nebude vedieť čo má robiť. Podobná situácia už raz na Slovensku nastala pri vzniku samospráv v roku 1990," konštatoval starosta Lechnice Slavomír Majerčák, ktorý však chce zmenu legislatívy využiť vo svoj prospech. Je totiž rozhodnutý vo vlastnej réžii obnoviť činnosť malotriedky v obci potom, čo ju štátna správa pred niekoľkými rokmi zrušila. Ako zdôraznil, pôvodná budova zatiaľ neschátrala. Mala by poskytnúť strechu nad hlavou pre 54 žiakov z Lechnice a 24 zo susedného Červeného Kláštora, ktorí dnes musia dochádzať autobusovými spojmi až do Spišskej Starej Vsi.
Hoci postoje starostov ku prenášaným kompetenciám sú rôzne, jedno majú všetci spoločné. Sú si vedomí toho, že ak sa situácia v oblasti školstva zhorší ešte viac, od nového roka sa kritika prenesie zo štátnej správy práve na ich hlavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.