ktoré od januára 2002 určia poplatky za zber, prepravu a zneškodňovanie komunálnych odpadov a drobných stavebných odpadov pre občanov a podnikateľské subjekty.
"Všeobecno-záväzné nariadenia, ktoré si musia pripraviť a schváliť všetky obce a mestá na Slovensku, vychádzajú z nového Zákona o odpadoch, ktorý schválili poslanci NR SR. Ten výrazne mení celú filozofiu v nakladaní s komunálnym odpadom," vysvetľuje vedúca oddelenia štátnej správy v odpadovom hospodárstve na Ministerstve životného prostredia SR Marta Gojdičová. "Každého občana definuje ako pôvodcu komunálneho odpadu, ktorý je povinný zapojiť sa do systému zberu, používať zbernú nádobu a ukladať komunálne odpady alebo ich vyseparované zložky na miesta, ktoré určila obec. Predchádzajúci zákon sa nevzťahoval na občana, mesto nemalo žiadne páky ako donútiť občana, aby si prenajal zbernú nádobu. Keď nechcel, nič sa nedalo robiť a odpad takého občana z rodinného domu sa potom zvyčajne našiel niekde pri potoku v okolí jeho domu."
Teraz je mesto, resp. obec priamo zo zákona povinná vyrúbiť každému občanovi, bez ohľadu na to, či chce alebo nechce, ako povôdcovi odpadu platovým výmerom miestny poplatok na hlavu a rok. Poplatky za odpad budú obciam samozrejme povinní platiť aj podnikatelia, či firmy, pričom konkrétna suma bude stanovená vo VZN príslušnej obci, či mesta.
Vedenie košickej radnice na štvrtkové rokovanie predkladá návrh poplatkov, ktoré začnú Košičania v prípade schválenia mestským zastupiteľstvom platiť od januára 2002. V návrhu je sadzba poplatku u bytov slúžiacich na bývanie stanovená na 850 Sk na osobu a kalendárny rok. U nehnuteľností slúžiacich na individuálnu rekreáciu-záhrady, chaty-navrhuje radnica poplatok 300 Sk na nehnuteľnosť a kalendárny rok. To znamená, že ak má štvorčlenná rodina bývajúca v paneláku aj záhradu v Košiciach, zaplatí mestu ročne 4-krát 850 Sk plus 300 Sk za rekreačnú nehnuteľnosť.
Poplatky za odpad budeme platiť formou mesačných splátok vo výške jednej dvanástiny vyrúbeného ročného poplatku, pričom splátka je splatná do 25. dňa každého mesiaca. Za oneskorené zaplatenie poplatku, alebo ak poplatok nebude zaplatený v správnej výške, môže mesto uložiť zvýšenie poplatku až o 50 percent podľa závažnosti porušenia. Veľmi dôležitou súčasťou zákona je aj spôsob platenia a vymáhania dlhov.
"Mestá a obce už nebudú musieť zaťažovať neplatičmi súdy, ale budú si môcť vo vlastnej kompetencii vymáhať poplatky a to cestou Zákona 511 o správe daní a poplatkov. Ten umožňuje mestu ako správcovi poplatku samemu viesť exekúciu voči neplatičovi. Mimo iného má právo zriadiť neplatičovi záložné právo na jeho hnuteľný a nehnuteľný majetok. Mestá majú priamo prostriedky a právo vykonať dražbu, predať vec dlžníka a takto si v krátkom čase pokryť náklady spojené s neuhradeným poplatkom za odpad," vysvetlil nám JUDr. J. Horváth, ktorý spolupracuje so ZMOSom.
Podnikatelia, resp. súkromné firmy nebudú platiť poplatky za počet osôb, ale za tzv. množstvový zber. Košická radnica navrhuje sumu 83 Sk za jedno vrece o objeme 100 l vrátane odvozu, za kuka nádobu o objeme 110 l podľa frekvencie odvozov za týždeň od 2646 Sk až po 12 879 Sk za rok. Presné sadzby pre občanov a podnikateľov zverejníme až po schválení mestským zastupiteľstvom, ktoré sa uskutoční 27. novembra 2001.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.