podľa nej možné uplatniť až na desať kandidátskych krajín vrátane Slovenska.
Tzv. strategický dokument, ktorý komisia schváli a zverejní spolu s hodnotiacimi správami 13 kandidátov, potvrdí rozhodnutia z göteborského summitu, podľa ktorých sa by prístupové rokovania s najlepšími kandidátmi mali uzavrieť do konca budúceho roku s tým, že noví členovia by sa zúčastnili na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004. Materiál bude podkladom pre rokovanie lídrov EÚ na decembrovom summite v Laekene.
Dokument však v žiadnom prípade neoznámi, že 10 krajín je pripravených splniť tento časový harmonogram. Zdôrazní naopak, že nikto z kandidátov nespĺňa zatiaľ podmienky členstva v EÚ. Slovensko, ČR, Maďarsko, Slovinsko, Poľsko, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Malta a Cyprus však podľa názoru EK majú šancu podmienky splniť v priebehu nasledujúceho roka.
Tohtoročný strategický dokument bude teda určitým medzistupňom. Vlani EK vytýčila cestovnú mapu prístupových rokovaní, v ktorej stanovila ich možný koniec na rok 2002. Na budúci rok by mala komisia oznámiť, ktoré z kandidátskych krajín splnili kritériá a odporučiť podpísanie prístupových zmlúv s nimi.
Strategický dokument EK tak jasne potvrdí scenár tzv. big bangu (veľkého tresku), teda rozšírenia o jednu veľkú skupinu krajín. Z 13 kandidátov sa do tohto scenára nedostanú iba zaostávajúce Bulharsko s Rumunskom, a ani Turecko, ktoré však rokovania ešte ani nezačalo.
Podľa pozorovateľov je big bang jediným dnes prijateľným riešením, ak má byť v prvej vlne rozšírenia Poľsko. Táto najväčšia a politicky najvýznamnejšia kandidátska krajina síce za najlepšími zaostáva, najmä z Nemecka sa však opakovane ozývajú hlasy, že bez Varšavy je prvá vlna rozšírenia nemysliteľná.
Dnes zverejnené hodnotenia kandidátov budú tento rok klásť mimoriadny dôraz na administratívne kapacity kandidátov a na ich schopnosť nielen preberať, ale najmä uplatňovať a vynucovať európsku legislatívu. Komisia si posvieti na štátnu správu a súdnictvo.
V politických kritériách pripomenie viacerým kandidátom rómsku problematiku a boj proti korupcii. V ekonomickej oblasti by malo všetkých 10 krajín "veľkého tresku" dostať hodnotenie fungujúca trhová ekonomika schopná v krátkom čase čeliť konkurenčným tlakom na trhu EÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.