vedúcu do centra Belehradu. Príslušníci JSO od piatka odmietajú plniť príkazy na zatýkanie osôb obvinených Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY).
Obávané červené barety, ktorých jednotku založil pred desiatimi rokmi bývalý juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič a ktoré sa zúčastňovali bojov v Chorvátsku, Bosne a Kosove, majú k dispozícii aj obrnené vozidlá. V nedeľu približne 12 ozbrojených vzbúrencov s nimi už po druhý deň blokovalo cesty v blízkosti výcvikového tábora v Kule, ležiacom asi 140 kilometrov severne od Belehradu. Ďalších 70 ozbrojencov zostalo v kasárniach.
Už v piatok červené barety odmietli v Belehrade zatknúť dvoch bosnianskych Srbov - pravdepodobných vojnových zločinov, ktorých potom juhoslovanské úrady vydali ICTY. Juhoslovanskí politici vzburu odsúdili. Srbský premiér Zoran Djindjič vyhlásil, že policajti by sa nemali miešať do politických aktivít. Šéf tajnej služby Goran Petrovič vzbúrencov označil "za obete politickej manipulácie".
Jeden zo vzbúrencov, dôstojník zvláštnych policajných jednotiek, ktorý sa predstavil ako major Batič, oznámil, že odteraz nebudú plniť príkazy na zatýkanie osôb obvinených Medzinárodným trestným tribunálom OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY). "Zatýkania považujeme za nezákonné a protiústavné akty a odmietame podobné príkazy," vyhlásil major Batič na tlačovej konferencii na základni Kula.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.