oslovuje "Páni bratia". Sympatický klavirista Peter Niňaj sa už niekoľko rokov pretĺka životom ako umelec na voľnej nohe. Málokto vie, že pôvodným povolaním je dirigent. Okrem toho sa venuje komponovaniu a veľmi blízky mu je slovenský folklór. Nevyhýba sa však ani politike.
Milan Markovič svojim hosťom nič nedaruje. V ostatnom čase mu s kolegom "pánom bratom" skvele kontrujete. Zaujímate sa o politiku aj mimo televíznych kamier? Trápi vás niečo konkrétne?
"Keď sa bavíme o politike, rozhodne ma trápi niekoľko vecí. Trápia ma obzvlášť niektorí politici, pretože sa nesprávajú tak, ako by sa mali, alebo ako si to väčšina z nás predstavuje."
Menili by ste s nimi?
"Nikdy som nemal takéto ambície. Snažím sa držať toho, že som muzikant a tým pádom robím to, čo ma baví a o čom si myslím, že viem robiť. Zatiaľ som nemal potrebu do politiky aktívne vstúpiť."
Čo by vás k tomuto kroku prinútilo?
"To by tu musela nastať veľmi zlá situácia. Oveľa horšia, aká je teraz na Slovensku..."
Po budúcich parlamentných voľbách takáto situácia môže nastať...
"Máte pravdu. Záleží na tom, z akého uhla pohľadu sa na to dívate. Niektorí ľudia tvrdia, že po budúcich voľbách bude lepšie. Odvíja sa to od toho, na ktorej strane barikády stojíte. Takto by som to nebral. Politiku sa snažím vnímať ako bežný človek, na ktorého rozhodnutia v parlamente istým spôsobom vplývajú. Podľa toho aj reagujem na jednotlivých poslancov, alebo politické strany."
Na západe sa ľudia o politiku veľmi nezaujímajú, pretože nemusia. Kedy, podľa vás, nastane takáto situácia aj u nás?
"Netvrdil by som, že by sa na západe ľudia o politiku nezaujímali. S tým rozdielom, že u nás je iný systém politickej moci. Hovorí sa o presune kompetencií na menšie celky. Až tento systém vznikne, budú sa aj naši ľudia zaujímať o regionálnu politiku a o tú centrálnu, alebo ako by som ju nazval, až taký záujem nebude. Teraz je to tak, že všetci sa bavíme o parlamente. Ale pre mnohých ľudí je to až príliš vzdialené od ich bežných problémov. Z mojich skúseností sa ľudia na západe zaujímajú skôr o tú regionálnu politiku, ktorá je tam, samozrejme, na ďaleko vyššej úrovni."
Schyľuje sa k voľbám do vyšších územných celkov. Máte už ako občan vyhliadnutého svojho kandidáta? Pôjdete vôbec voliť?
"Nechcel by som tu robiť nejakého agitátora, ale ľudia by rozhodne mali ísť k urnám. Je to dôležité pre nich samých. Koho si zvolia, toho budú mať. Priznám sa ale, že v tomto momente nie som ešte rozhodnutý, koho budem voliť. Na kandidátkach sa totiž objavujú stále tie isté mená a z väčšiny kandidátov som dosť sklamaný. Bude to naozaj veľmi ťažké."
Hráte okrem klavíra ešte na nejaký hudobný nástroj?
"Hrám aj na akordeón a gitaru. Ja som v podstate dirigent. Zhodou okolností práve teraz trávim dosť času v Prešove, kde pripravujem operetu Cigánsky barón, ktorú budem aj dirigovať. Takisto trocha komponujem, ale momentálne je toto moja hlavná činnosť."
Zrejme komponujete výhradne vážnu hudbu...
"Je to rôzne. Venoval som sa aj úpravám folklórnej muziky, pracoval som aj na scénickej hudbe. Skladám aj pesničky pre Milana Markoviča a pre STV. Čo sa týka väčších projektov, napísal som hudbu k tancu s názvom Čarovné husle."
Takže okrem klasiky zrejme najviac inklinujete k folklóru...
"Inklinujem ku každej dobrej muzike. Nedávno som napísal jedno rege, takže záleží od toho, čo práve potrebujem urobiť. Je pravdou, že v oblasti folklóru som sa dlho pohyboval. Pracoval som asi 12 rokov ako dirigent v Lúčnici a taktiež som pôsobil v SĽUK-u."
Vráťme sa okľukou k politike. V poslednom čase sa vedú veľké debaty o zbytočne prebujnelej štátnej správe. Považujete ako umelec v tejto súvislosti potrebu ministerstva kultúry za opodstatnenú?
"Bavili sme sa o tom s kolegami veľakrát. Neviem, či práve ministerstvo kultúry je tá správna inštitúcia. Rozhodne by však mala existovať nejaká inštitúcia, ktorá by mala zastrešovať iné aktivity, ktoré spadajú do oblasti kultúry. Nemám na mysli divadlá. Keď sa zabehnú regionálne celky, ako také a začnú fungovať a prenos kompetencií bude väčšinový, tak potom by sa dalo uvažovať o nejakom zlúčení ministerstiev, prípadne o nejakom vypustení niektorých ministerstiev. Netvrdím, že to musí byť práve ministerstvo kultúry. Jednotlivé okresy si budú aj oblasť kultúry obhospodarovať sami a aj financie budú rozdeľovať sami. Nemalo by to byť direktívne riadené zhora."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.