zamestnania dostali na základe rozhodnutia Predsedníctva Ústrednej rady ZRUS z 18. októbra. Dôvod je prozaický - nedostatok finančných prostriedkov. Sídlo ÚR ZRUS už kvôli dlhom navštívil aj exekútor. Pritom zamestnanci tejto spoločenskej organizácie poslednýkrát videli výplatu ešte v máji. Tento krok visel vo vzduchu už dlhší čas, pretože Predsedníctvo Ú R ZRUS sa riešením tohoto stavu intenzívne zaoberalo po celý rok až dospelo k tomuto rezignáčnemu kroku.
„Vinníci sú dvaja - štát a my. My preto, že podľa zákona zamestnávateľ nemôže zamestnávať ľudí bez toho, aby ich vedel zaplatiť. Štát je vinný v jednej záležitosti. Ak táto republika deklarovala pred svetom, že národnostnú politiku realizuje nielen cez štátny sektor, ako sú divadlá a múzeá, ale aj kultúrno - národnostné organizácie, tak by mala pre tieto organizácie vytvárať podmienky. A štát, bohužiaľ, od roku 1990 tieto podmienky nevytvára," vyjadril sa pre náš denník podpredseda ÚR ZRUS Milan Bobák, ktorý sa taktiež ocitol medzi prepustenými. Kultúrno - národnostné organizácie sú postavené na úroveň ostatných občianskych združení a ako také si musia zarobiť na mzdy svojich pracovníkov, na nájom priestorov, na energie a ďalšie náklady spojené s ich činnosťou. Štát poskytuje účelové finančné príspevky len na tlač a podujatia a aj tie pokrývajú len časť nákladov.
Napríklad ZRUS má v tomto roku uzatvorenú zmluvu s ministerstvom kultúry na poskytnutie dotácií vo výške 1,08 milióna korún na vydávanie dvoch periodík a 787 tisíc korún na konkrétne aktivity. Pritom len na usporiadanie 47. Slávnosti kultúry Rusínov - Ukrajincov Slovenska vo Svidníku je málo aj pol milióna korún. ZRUS pomaly na kolene zorganizoval tradičné akcie celoslovenského významu, ako sú Festival drámy a umeleckého slova v Medzilaborciach, Folklórny festival v Kamienke či Struny srdca. Posledný vývoj situácie nepoznamená však usporiadanie 11. ročníka Festivalu duchovnej piesne, ktorý sa uskutoční 25. novembra, a 29. ročníka populárneho podujatia Makovická struna, ktoré sa uskutoční 7. a 8. decembra v Bardejove.
Keď si uvedomíme, že od roku klesla podpora štátu ZRUSu z 8 na necelých 1,9 milióna korún, tak je potrebné vysloviť obdiv organizátorom všetkých týchto podujatí. ZRUS aj tak už musel upustiť od organizovania podujatí ako Festival ukrajinských piesni, Na krídlach melódie, Dní ukrajinských filmov a celého radu regionálnych podujatí. Nadšenie sponzorov, vďaka ktorým väčšina akcií ZRUS je vôbec realizovateľná, na ich „potiahnutie" už proste nestačilo. Mimochodom, aj na vyrovnanie časti dlhu voči štátnym fondom si ZRUS musel zobrať pôžičku. A nie od bankovej inštitúcie. Aj tak však vlastným už bývalým zamestnancom ZRUS zostáva dlžný vyše 300 tisíc korún a to do toho ešte nezaratávame dvojmesačné odstupné, na ktoré majú nárok.
Prepustenie zo zamestnania všetkých pracovníkov ZRUS do určitej miery povedie k paralyzácii kultúrneho života tejto národnostnej menšiny v budúcnosti. Ďalšia činnosť tejto organizácie pokiaľ nedôjde k zmene bude musieť založená na báze dobrovoľnosti. „Trváme však na tom, že metodicko - koordinačnú činnosť musí niekto robiť a ten musí niekde sídliť, musí mať prostriedok, aby sa mohol dostať k súborom. To tvrdíme vždy, ale ako keby sme hrach o stenu hádzali. Všimnite si, že o kultúre sa teraz už ani nehovorí. Ešte tak o štátnej kultúre, o podujatiach v zahraničí, kde sa štát môže prezentovať," dodal M. Bobák. Doplnil ho šéfredaktor týždenníka Nove žytťa Miroslav Iljuk, ktorý sa takisto ocitol medzi prepustenými: „Štát má málo zdrojov a najmä na kultúru. Napríklad ministerka financií Brigita Schmőgnerová uviedla, že pre národnostné menšiny bude vyčlenených 12 miliónov korún. Keď si však uvedomíme, že na Slovensku je 11 národnostných menšín, tak na jednu vyjde okolo jedného milióna korún. To je veľmi málo. Je to vlastne likvidátorská politika."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.