popularitu podľa prieskumov verejnej mienky je dlhodobo druhým najdôveryhodnejším členom vlády. Takisto sa spolieha na úspešnosť svojho programu ponuky nových krokov a politiky SDĽ s novým vedením.
Na otázku, či má ľudí na zjazde aj "finančne ošetrených", ako ich údajne mal v roku 1998 Jozef Migaš, Pavel Koncoš reaguje: "Neviem o tom, že by si pán Migaš svoje predsedníctvo kúpil. Pravda je, že keď kandidoval, obišiel okresy, ale uňho zrejme zavážilo, že ako veľvyslanec so slušným príjmom bol ochotný vrátiť sa na Slovensko. A čo sa týka mňa, nemám dosť peňazí na to, aby som si kupoval hlasy a prieskumy."
Program Pavla Koncoša
V prípade zvolenia je Koncoš pripravený naplniť víziu sociálneho štátu: "Nie je to môj výmysel. Sociálny štát je vlastný celej Európe aj EÚ. Únia schválila európsku chartu a Slovensko sa k nej prihlásilo." Chce presadiť nové prerozdeľovanie financií: "SDĽ nie je proti tomu, aby boli ľudia bohatí, ale aby sa z toho bohatstva dali prostriedky aj na podporu zamestnanosti."
S novými tvárami v popredí chce dosiahnuť nárast preferencií: "Od všetkých, čo nám ich ukradli. Boli to jednoznačne HZDS, SNS a Smer, ale treba sa orientovať najmä na nerozhodnutých voličov, tam je najväčšie zázemie SDĽ. Nerád by som lovil v mútnych vodách iných politických strán." (Smiech.) Bude sa zasadzovať o možnosť vzniku povolebnej koalície stredovo-ľavicových a ľavicových strán: "Nazdávam sa, že široká koalícia na ďalšie obdobie by mohla Slovensku ublížiť."
Súperi a partneri
Svojho protikandidáta Weissa hodnotí slovami: "Urobil ohromný kus práce pri vzniku strany aj v začiatkoch jej fungovania do roku 1994. Potom však robil chybu za chybou, SDĽ nebola dobre manažovaná. Už nemá čo ponúknuť."
O svojom najbližšom mužovi v strane Magvašim hovorí: "Neustále ma prekvapuje svojím prehľadom o nových veciach, nových knihách, tým, ako na sebe stále pracuje. Je sčítaný v ekonomickej i politickej oblasti."
Svojho najprijateľnejšieho politického súpera Čarnogurského pokladá "za veľkého pragmatika. Má vzťah k národnému bez nacionalistického podfarbenia, ako tvorca stratégie je jednotka. Politický oponent, o ktorom človek vie, čo od neho môže očakávať. Len nie každý má schopnosť osloviť verejnosť. A on ju nemá".
Jedinú viditeľnú ženu v strane Schmögnerovú komentuje: "Je orientovaná skôr liberálno-sociálne, ak nechcem povedať pravicovo. Veľmi si ju vážim, pretože je múdra, inteligentná. Len tieto svoje schopnosti nevedela pretaviť do krokov v politike."
Ženy Pavla Koncoša
Pavel Koncoš vraj nemá pri komunikácii so ženami problémy, doma je obklopený troma. Staršia dcéra je rehabilitačnou sestrou v Kováčovej, mladšia bude tento rok maturovať. Mieni pokračovať v otcových šľapajach? "Je to jedna z alternatív. Ja ju však nahováram, aby sa venovala štúdiu jazykov, má na ne talent. Angličtinu, slovenčinu, možno aj ruštinu. Tá bude veľmi potrebná. Rusko zaberá najväčšie územie, je na ňom aj množstvo ropy a plynu, čo znamená prežitie do budúcnosti. Slovensko, samozrejme, jednoznačne smeruje do EÚ a musí sa tam zaradiť, ale nazdávam sa, že ani únia nerozmýšľa ako uzatvorená komunita. Ruštinu študuje aj syn môjho rezortného kolegu z Rakúska."
Jeho dcéra sa narodila, až keď mal tridsaťsedem rokov, Koncoš ženenie odkladal. Bol voľnomyšlienkárom a či až bohémom? "Skôr voľnomyšlienkarom, aj keď som nemal príliš veľa frajeriek." (Smiech.) "Vždy som bol skôr workoholikom."
Po skončení vojenskej služby nastúpil na post hlavného ekonóma vo veľkom a úspešnom podniku, už v tridsiatich dvoch rokoch bol predsedom družstva v Klenovci, ktorý bol zase "pod vodou". "Aj to spôsobilo, že som sa ženil neskoro. Dovtedy som svoj voľný čas venoval len práci a vzdelávaniu."
Hlavne, že máte argument, konštatujeme. (Smiech.) "Manželku som 'zbalil' ako klient sporiteľne, sedela za priehradkou. Moju kandidatúru za predsedu znáša veľmi ťažko, bola by najradšej, keby som z politiky odišiel. Politika sa stala agresívnou, útoky sú aj medzi politikmi a u niektorých novinárov nevyberané, arogantné, možno aj vulgárne. Ženy to ťažko znášajú, manželky zvlášť."
Práve Pavel Koncoš by mal o tom čosi vedieť.
Ani jeho výrok z akéhosi stretnutia poľnohospodárov, že "žena je ako pôda, kto ju obrába, ten ju vlastní", nebol dvakrát slušným výrokom. "Vonkoncom som sa nechcel dotknúť žien. My, poľnohospodári, sme predsa len viac spätí s prírodou. Bol to skôr aforizmus, ako nejaký vulgarizmus." Minister dokonca tvrdí, že potom dostal od žien množstvo listov: "A ani jeden nebol odmietavý alebo odsudzujúci, skôr boli podporné."
A potom sa hovorí, že je spoločnosť prefeminizovaná! "Nie je. Privítal by som angažovanosť žien aj v politike. Len je pravda, že na ich pleciach je toho veľa, a čím je rodina chudobnejšia, tým viac nemá žena chuť zaoberať sa tým."
Malé a veľké farmy únie
Koncošova rodina žije v Hnúšti, kde sa stará o polovicu rodinného domu, záhradu a päť rodín včiel.
"Som už zaradený ako malý farmár." (Smiech.)
Minister je aj podielnikom v družstve Klenovec, ktorému šéfoval (vlastní asi 2,4 percenta základného imania) a v družstve Rimagra-Natural (vlastní 0,3 percenta základného imania).
To, že tieto družstvá získali štátne dotácie, nepovažuje za konfliktné. "V EÚ majú mnohí kolegovia vlastné farmy, a to nie päť včelstiev alebo dve-tri kravy, ale štyridsať, päťdesiat kráv, desiatky hektárov poľnohospodárskej pôdy alebo viac. Dôležité je, aby družstvá, ktorých som členom, nedostávali nadštandardne."
On sám si vie predstaviť svoje podnikanie, ale je otázne, či by bolo úspešné. Koncoš predznamenáva, že by jeho zamestnanci mohli dostávať väčšiu mzdu než on sám. "Keď som bol predsedom v Klenovci, môj plat bol približne štyri tisícky mesačne. Mal som však podriadených, čo dostávali jedenásť aj dvanásť čistého."
O svojich bývalých podriadených sa pán minister stará aj dnes družstvo Rimagra-Natural, kde kedysi pôsobil a má tam majetkový podiel 45-tisíc korún, dlhuje rezortu trinásť miliónov. Pavel Koncoš okrem iného hovorí: "Ekonomika a sociálna politika sú spojené nádoby."
Daša MATEJČÍKOVÁ
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.