Korzár logo Korzár

SPP dal postaviť v Panskom lese päť rodinných domov pre svojich manažérov

Košice Komuže je lepšie, ako plynárovi - povedali si mnohí, keď čítali o lukratívnych pobytoch tisícok plynárov na gréckych ostrovoch či v Turecku,

ktoré z väčšej časti "zatiahol" Slovenský plynárenský priemysel (SPP) stopercentne kontrolovaný štátom, teda nami, občanmi. Komuže je lepšie, ako šéfovi plynárov, povzdychli si mnohí, keď čítali o luxusnom a prilacnom bývaní Pavla Kinčeša hneď vedľa článkov o obrovskej strate SPP a potrebe zvyšovania cien plynu. Dovolenky síce skončili, Kinčeša odvolali, ale zarážajúce zostáva, že plynárom aj napriek doterajším obrovským stratám zvýšilo na luxus, aký si nedovolia ani mnohé prosperujúce zahraničné firmy. Aj neďaleko Košíc v Malej Ide v lokalite Panský les stihlo vyrásť päť utešených rodinných domčekov za 24 miliónov korún, ktoré zaplatil vždy štedrý SPP. Na počiatku bola, ako inak, myšlienka stabilizovať manažérov pohodlným ubytovaním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Domy, ktoré dal postaviť SPP, dokončili práve tohto roku. Že stáli 24 miliónov korún, to nám potvrdila aj hovorkyňa SPP Dana Kršáková. Zaujímalo nás, kto, kedy a prečo vlastne rozhodol, že sa bude tento projekt realizovať. "S prípravou rodinných domov Malá Ida-Panský Les sa začalo v súlade so sociálnou koncepciou SPP, š. p. Bratislava z roku 1994 na základe vnútropodnikových predpisov. Financovanie stavby bolo vykonávané v zmysle platných riadiacich aktov SPP na roky 1995 až 1998," uviedla stručne hovorkyňa. V tom období za Mečiarovej vlády bol generálnym riadiťeľom ešte Arpád Demko. Našu informáciu, že domy mali slúžiť najmä pre členov vedenia odštepného závodu Košice, takisto hovorkyňa potvrdila: "Touto výstavbou sa sledovalo riešenie bytovej politiky, stabilizácie a zabezpečenie podmienok pre prácu riadiacich zamestnancov OZ Košice."

SkryťVypnúť reklamu

Užívatelia majú tieto rodinné domy v nájme od 9. marca tohto roku na dobu určitú a to na 22 mesiacov. Už od roku 1998 majú nájomcovia uzatvorené zmluvy o budúcej zmluve o prevode vlastníctva týchto rodinných domov. Odkúpenie bude realizované do šiestich rokov odo dňa podpisu prvej zmluvy o nájme, teda v roku 2007. "Zamestnanci-nájomcovia majú v zmluve o budúcej zmluve nárok na predkupné právo predmetnej nehnuteľnosti za cenu v súlade s vypracovanými znaleckými posudkami," spresnila D. Kršáková.

Ako sme sa z našich zdrojov dozvedeli, domy si prevzali len traja manažéri - vedúci odbytu, vedúca personálneho a údajne aj ekonomický námestník. "Otcom" myšlienky postaviť tieto domy mala byť podľa nášho zdroja vraj práve šéfka personálneho, ktorej manžel je vedúcim odboru služieb a ako taký mal aj vyberať dodávateľov stavby. Túto informáciu už hovorkyňa SPP poprela: "Nie je to pravda. O investičných zámeroch podniku nemôže rozhodovať jeden zamestnanec závodu ani podniku. O schválení investičného zámeru rozhodovala v tom čase investičná komisia ako poradný orgán generálneho riaditeľa SPP, š. p. a následne bola táto akcia schválená investičným plánom poradou vedenia SPP, š. p. a dozornou radou SPP, š. p. Manžel vedúcej personálneho nemal, ani nemá právo rozhodovať o dodávateľoch investičnej akcie SPP, a. s."

SkryťVypnúť reklamu

Ekonomický námestník, výrobný námestník a námestník pre diaľkovody podľa nám dostupných informácií domy neprevzali napriek uzavretým zmluvám o prenájme kvôli tomu, že sú v nevyhovujúcom stave. V tejto súvislosti nás pochopiteľne zaujímalo, kto bol dodávateľom stavebných prác. "O výbere dodávateľa rozhodovala komisia menovaná riaditeľom podniku v súlade s vnútropodnikovými predpismi a pravidlami. Domy majú len bežné kolaudačné závady," odpovedala nám D. Kršáková. Meno dodávateľov stavebných prác nám neposkytla s odvolaním sa na to, že skutočne ide len o drobné závady a navyše tých firiem bolo viac.

Keďže odovzdané sú len tri domy, chceli sme vedieť, aký postup zaujme SPP pri prideľovaní ostatných dvoch (domy číslo 37 a 41 na titulnej strane). "Toho času sú v užívaní tri domy z piatich. V jednom prípade došlo k odstúpeniu od zmluvy z rodinných dôvodov a druhý prípad je v štádiu riešenia z dôvodu preradenia zamestnanca. OZ Košice ponúkne tieto rodinné domy do užívania iným zamestnancom," uviedla D. Kršáková. Ako sme sa dozvedeli, domy už skutočne aj ponúkali radovým zamestnancom. Problém je však v tom, že tí nemajú peniaze na to, aby ich následne odkúpili do svojho vlastníctva.

A zdá sa, že ani manažérom sa do toho veľmi nechce. Nuž, možno ktosi v minulosti kalkuloval s tým, že sa budú dať domy odkúpiť za nejakú symbolickú sumu. Časy sa však menia, nové vedenie strieda staré a to súčasné chce domy odpredať za znaleckú hodnotu. Otázkou ostáva, čo v prípade nezáujmu o kúpu. Odpoveď je jednoduchá predajná cena ide dole, až kým to niekto nekúpi, hoci aj za sumu, ktorá bude pre SPP znamenať stratu z tejto "vydarenej" investície...

Názor viacerých zamestnancov je taký, že sa za sumu vynaloženú na stavbu domov mala postaviť radšej bytovka, v ktorej by sa poskytlo bývanie viacerým aj radovým zamestnancom SPP. "V tom prípade názor zamestnancov nie je správny. Niekoľkokrát bola zamestnancom v súlade s vnútropodnikovými predpismi predložená ponuka na zabezpečenie bytovej výstavby - bytových domov. Vzhľadom na úroveň - možnosti zamestnancov a cenové relácie bytových jednotiek nebol zo strany zamestnancov záujem o zabezpečenie bytovej výstavby," povedala nám D. Kršáková. A tak, keďže radoví zamestnanci nemali na to, aby si prípadne odkúpili postavené byty, začalo sa hurá systémom stavať už čosi luxusnejšie pre manažérov.

Hovorkyňa nám potvrdila, že prípadom sa zaoberal aj Najvyšší kontrolný úrad."Pokiaľ ide o kontrolu NKÚ, z hľadiska zabezpečenia a prideľovania týchto rodinných domov, ako aj schválenie predmetného zámeru bolo hodnotené ako bezchybné."

Aký osud teda čaká rodinné domy, ktoré sú ešte stále v majetku SPP, vzhľadom na privatizáciu? Ako uviedla Dana Kršáková, v nadväznosti na záväzok akciovej spoločnosti odpredať existujúci bytový fond SPP, a. s. je zámerom postupne odpredať celý bytový fond v správe spoločnosti. Týka sa to aj rodinných domov v Panskom lese. Určite bude zaujímavé sledovať, či sa to aj podarí. Aj to, kto a najmä za koľko napokon pre SPP v minulosti tak prepotrebné domy kúpi.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 437
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 613
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 394
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 443
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 039
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 627
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu