Zlepšením americko
Jedným z výsledkov summitu môže byť preto úprava Zmluvy o protibalistických strelách z roku 1972. Ďalším dôležitým výsledkom by mohla byť dohoda o znížení arzenálov rakiet dlhého doletu z 3500 na 2000 a možno ešte menej, špekuluje Economist. Zhoda v tejto záležitosti je zvlášť dôležitá pre Rusko, ktoré si podľa britského týždenníka nemôže finančne dovoliť súčasný arzenál.
Economist oceňuje aj pomoc Ruska americkému boji proti terorizmu. Prezident Putin povolil Američanom prelety nad ruským územím, poskytuje i spravodajské informácie a odporučil Tadžikistanu a Uzbekistanu, aby poskytli Američanom na svojom území základne.
Otázkou podľa Economistu však zostáva, do akej miery chce americký prezident Bush využiť ponuku na zlepšenie vzťahov, s ktorou prišiel prezident Putin. Američania napríklad uvažovali o obmedzení pomoci, ktorú poskytujú Rusku na ochranu pred únikom nebezpečných materiálov a informácii z rôznych jadrových, biologických a chemických vojenských komplexov.
"Ak vezmeme do úvahy nebezpečenstvo, ktoré takéto materiály alebo informácie predstavujú v rukách teroristov, bolo by rozumnejšie, keby takúto pomoc skôr zvýšili, a nie ju zredukovali," konštatuje Economist.
Zlepšenie americko-ruských vzťahov ponúka Bushovi viac príležitostí, než dokáže využiť. Pre Rusko sú však šancou znovu získať rešpekt a vplyv na svetové udalosti. Ruské nádeje na strategické partnerstvo totiž tesne po studenej vojne stroskotali na zastaraných predstavách Kremľa o rozdelení sfér vplyvu.
Prezident Putin sa síce nemieni vzdať podivných priateľov ako Irak, ale dokáže lepšie rozoznať, kde ležia skutočné záujmy Ruska. Protiteroristická kampaň tak dáva Putinovi nečakanú príležitosť ukázať, že Rusko je štátom, s ktorým stojí za to rokovať a počítať," uzatvára Economist.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.