vojenskej oblasti.
Vo svojom včerajšom vydaní to konštatuje ruský denník Kommersant s tým, že sa na tom pravdepodobne dohodli v Kremli ruský prezident Vladimir Putin a prezident SR Rudolf Schuster, ktorý je na oficiálnej návšteve Ruska.
Kommersant pripomína, že prvá oficiálna návšteva hlavy SR v Rusku sa začala krátko po tom, ako generálny tajomník NATO George Robertson v Bratislave vyhlásil, že Slovensko na pražskom summite aliancie dostane pozvánku.
"Kurz priblíženia sa k NATO a EÚ Bratislava zvolila v roku 1998, keď prišla k moci demokratická vláda Mikuláša Dzurindu. V ďalšom roku bol za prezidenta krajiny zvolený kandidát pravice Rudolf Schuster," uviedol denník. Blížiaci sa vstup SR do NATO Moskva už nepovažuje za prekážku na ceste rozvoja dvojstrannej spolupráce, a preto dosiahnutie dohody v tejto kľúčovej otázke umožnilo prezidentom SR a Ruska sústrediť sa na riešení praktických otázok.
S odvolaním sa na nemenované ruské diplomatické zdroje Kommersant informuje, že na rokovaniach v Kremli sa hovorilo o otázkach modernizácie slovenskej vojenskej techniky sovietskej výroby a jej úprave na štandardy NATO. Prosbu ruskej strany, aby si Slovensko ponechalo svojich vyše 20 lietadiel Mig-29, Mig-21 a Su a v budúcnosti využilo pri modernizácii strojov služby ruských expertov, slovenský prezident prijal s pochopením.
Okrem vojensko-technickej spolupráce sa v Kremli hovorilo aj o spoločných energetických projektoch: prepojení ropovodov Družba a Adria a o výstavbe plynovodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.