kandidátskych krajín v príprave na členstvo.
Okrem toho prerokuje a schváli aj tzv. strategický dokument, v ktorom zhrnie hodnotenia všetkých 13 kandidátskych krajín a stanoví stratégiu ďalšieho postupu v procese rozšírenia.
Podľa návrhu textu strategického dokumentu, o ktorom komisári rokujú, nespĺňa dnes žiadna kandidátska krajina podmienky členstva. Komisia však na základe tempa prístupových rokovaní a stavu pripravenosti verí, že v pravidelných správach v roku 2002 bude môcť odporučiť, ktoré krajiny sú pripravené na vstup do EÚ.
"Slovensko je fungujúcou trhovou ekonomikou. Za predpokladu, že vyvinie ďalšie podstatné úsilie pri strednodobej fiškálnej konsolidácii a pri rozvoji a implementácii programu štrukturálnych reforiem, malo by byť schopné čeliť konkurenčným tlakom a trhovým silám v rámci EÚ v krátkom čase," napísala komisia v ekonomickej časti správy.
Ešte vlani bola SR iba "považovaná" za trhovú ekonomiku a čeliť konkurencii mala byť schopná v strednodobom časovom horizonte. Komisia konštatovala, že Slovensku sa podarilo udržať makroekonomickú stabilitu. Došlo k hospodárskemu rastu, ale nezamestnanosť ostáva vysoká. Infláciu sa podarilo ďalej znížiť. Deficity obchodnej bilancie a bežného účtu sa v roku 2000 znižovali, "veľmi výrazne" sa však zvýšili v roku 2001. Slovensko urobilo pokrok v implementácii ďalších štrukturálnych reforiem, najmä v prípade bankového sektora a podnikov poskytujúcich verejné služby.
Slovensko pokračuje v dobiehaní EÚ, ale sú tu "značné regionálne rozdiely v životných podmienkach a nezamestnanosti", napísala EK. Pripomenula, že celkový HDP Slovenska na obyvateľa dosiahol 48 percent úrovne EÚ, podľa regiónov výška kolíše od 39 percent na východnom Slovensku po 99 percent v Bratislave.
Komisia ocenila, že v rámci širokospektrálnej vládnej koalície sa podarilo zachovať dostatočný politický konsenzus, aby Slovensko mohlo pokračovať v štrukturálnych reformách a ďalšom posilňovaní makroekonomickej stabilizácie, pre ktoré ostáva kľúčovou "prísna rozpočtová disciplína".
Dokument víta, že vláde sa zatiaľ darí plniť cieľ udržať deficit verejných financií pod 3,9 percenta HDP. "Napriek tomu je prísna kontrola výdavkov kritická pre dodržanie tohto záväzku počas celého roka," zdôraznila komisia. Pre dosiahnutie strednodobej udržateľnosti verejných financií je potrebné dodržiavať rozpočtové ciele a implementovať reformy výdavkov, najmä v oblasti zdravotníctva, dôchodkov a dotácií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.