monarchie. Z tejto série je najnižším nominálom desaťkoruna s dátumom 2. 1. 1915. Platidlo vydali ešte v období monarchie, no po vzniku Československa plnilo funkciu provizórneho platidla. Lícna strana je modrá, irisujúca podtlač zelená, červená. Strana rubu je zelená, fialová irisujúca ofset. Desaťkorunová bankovka na snímke nie je vôbec esteticky vzhľadná, ani atraktívna. Autorom výtvarného návrhu bol Josef Pfeifer, rytecké práce vyhotovil Ferdinand Schinbrock. Pri podrobnejšom skúmaní sa dá bez problémov identifikovať veľmi dôležitý ochranný prvok. Bankovka je chránená priebežnou vodotlačou v tvare rímskej desiatky umiestnenej v kosoštvorci. Už v roku 1915 dokázali vyrobiť papier s vodotlačou, čo bol naozaj veľký technický pokrok. Ochranný prvok sa osvedčil, používa sa dodnes. Číslovač je šesťmiestny červený, podobný ako na ostatných platidlách. Bankovky vytlačila vo Viedni firma Druckerei fur Wertpapiere. Ale poďme sa teraz pozrieť na spoločensko-politickú situáciu, aká vládla po rozpade monarchie.
Po vzniku Československa v roku 1918 obiehali ďalej provizórne platidlá z monarchie. V nástupníckych štátoch platili iba pretlačené, prípadne kolkované bankovky. V Československu sa tento problém riešil kolkovaním, čo možno nebolo práve najšťastnejším riešením. Desaťkoruny sa nostrifikovali modrým kolkom, sú známe dve varianty: strihaný a zúbkovaný. Pôvodne boli strihané, no kvôli jednoduchšej manipulácii boli niektoré archy dodatočne zúbkované. Kolky vytlačila Česká grafická unie Praha, výtvarný návrh vyhotovil Alfonz Mucha. Kolkované platidlá boli cenené počas ich platnosti, dnes ich vyhľadávajú najmä zberatelia. Doteraz oficiálne poznáme dvadsaťšesť typov falzifikátov, ktoré dokážeme rozpoznať. V období platnosti boli bankovky s falošnými kolkami opatrené razítkom BÚMF. Viac než polovica falzifikátov ostala neoznačená.
Falzifikátov je veľké množstvo a väčšinou ich zberatelia nedokážu rozpoznať. Akosi nikto nekladie na tento problém dôraz, no napriek tomu sú kolkované bankovky vyššie cenené. Medzi vzácnejšie varianty patria platidlá so zúbkovaným kolkom. Často sa kolky prelepujú na lepšie zachovalé bankovky, samozrejme na škodu zberateľov. Dnes už ťažko zistíme pôvod a pravosť kolku a bankovky. Vo väčšine prípadov kolok aj bankovka sú pravé, len ich kombinujú zberatelia. Na dobre zachovalú desaťkorunu nie je problém prilepiť kvalitný, ale falošný kolok. Ak uvažujeme ináč, tak zberateľ tým vlastne zachráni kolok aj bankovku. Je to správne? Snáď dovtedy, pokiaľ jeden z týchto dvoch prvkov nie je vyrobený na farebnom kopírovacom zariadení. V tom prípade je úplne bezcenný...
Autor: Ing. Lórant KULÍK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.