na 62 - bytovom dome. Mestská samospráva nemá obavy z problémov, pretože posledné kontrolné dni preukázali lepšiu kvalitu práce, ako to bolo v predchádzajúcom období. "Sú vytvorené podmienky, aby sa do konca novembra začal proces kolaudácie a aby sme v decembri mohli byty odovzdávať," vyjadril sa pre náš denník primátor mesta Vranov nad Topľou Milan Muška.
Oficiálne odovzdávanie bytov sa zatiaľ predpokladá v prvej decembrovej dekáde a Vranovčania by na ňom radi privítali ministra výstavby a riaditeľa Štátneho fondu rozvoja bývania. Na príklade výstavby týchto bytov by im radi prezentovali, že sa byty dajú postaviť v dobrej kvalite a rýchlo a že samospráva má záujem o výstavbu bytov. Napokon, vo Vranove nad Topľou sú pripravení stavať ďalšie byty. Tento zámer je už v štádiu, kedy požiadajú o vydanie územného rozhodnutia na výstavbu zhruba 220 bytov. Nie je to konečné číslo, pretože v najbližších 4 až 5 rokoch by vo Vranove nad Topľou chceli postaviť okolo 500 bytov.
Je to smelé rozhodnutie, ak zoberieme do úvahy všetky peripetie, ktoré sprevádzali výstavbu teraz odovzdávaných bytov. Pôvodne plánovali postaviť 112 - bytový dom, lenže po dokončení 70 bytov boli zmenami v štátnej podpore bytovej výstavbe donútení rozdeliť stavaný objekt na dve časti. "Stalo sa to, že po zmene vlád bolo dva roky vákuum, v rámci ktorého neexistovali pre mestá a obce prijateľné podporné prostriedky štátu. Väčšinou sa úvahy orientovali na to, že je treba využívať stavebné sporenie v kombinácii s vlastnými prostriedkami. Potom bola teória využívať prostriedky hypotekárnych úverov v kombinácii s vlastnými zdrojmi, ale toto všetko nie sú podmienky, ktoré by mestá a obce vedeli splniť. Za odpredané byty totiž inkasujeme také nízke čiastky, že pri odpredaji jedného domu vieme za ne postaviť len jeden byt," zaspomínal si M. Muška.
Preto samospráva s uľahčením privítala nové smernice ministerstva výstavby o výstavbe nájomných bytov a novelu zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania.
Aj odovzdávaný bytový dom vo Vranove nad Topľou bol fakticky postavený za pomoci návratnej a nenávratnej štátnej dotácie, keď mestskú samosprávu táto výstavba stála len zaplatenie projektu a pravdepodobne ešte zaplatí aj záverečné terénne úpravy. Do výstavby museli investovať 12 miliónov korún z vlastných zdrojov. Mesto teraz čakajú nové problémy. Nových bytov je 62, ale evidujú tisíc žiadateľov, medzi nimi sú aj mladé rodiny ubytované v garsónkach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.