Divadla J. Cimrmana Zdenkom Svěrákom. Cestu meral tentoraz nie z Prahy, ale z Krakova kde strávili s diavadlom niekoľko dní. Tam sa totiž na počudovanie tešia cimrmanovské kusy veľkému záujmu.
"Som spokojný s tým ako nás v Poľsku prijali. Nakoniec sme tam už pravidelnými hosťami. A mali sme natrieskané. A či nám Poliaci rozumejú? Veľkú časť publika tvorili českí študenti z Krakova. Bolo ich hádam dvesto. Aké to je hrať pre cudzincov? Nevyhnete sa napätiu. Najmä keď komik hodí "šproch" a čaká reakciu, lebo je zvyknutý na smiech a ona nič," prezradil nám krátko pred predstavením Zdeněk Svěrák. Ako dodal napriek jazykovej bariére tešili sa veľkému úspechu a ten vraj vždy pohladí autorovu ješitnosť.
Cimrmanovci hrali v krakovskom Teatre Tradycyjnom, s ktorým spolupracujú už zhruba päť rokov. Zatiaľ má toto divadlo v repertoári štyri premiéry z pera Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Ale ako prezradil Zdeněk Svěrák, napríklad Blaníckych rytierov by vraj poľské publikum vzhľadom k veľmi vážnemu prístupu k vlastnej histórii nestrávilo.
Ako prvú naštudovali v Poľsku práve hru Dlouhý, Široký a Krátkozraký, ktorú si mohli vychutnať včera aj Košičania. Poľskí diváci vraj ešte dlho po tejto historickej premiére v roku 1997 verili v existenciu J. Cimrmana. Až pri Ďalších kusoch ako "Dobytí severního pólu", "Akt" a "Ztráta třídní knihy" konečne pochopili, že ide o mystifikáciu.
Sebavedomie pošteklilo Cimrmanovcom rovnako ako poľské aj nadšené košické publikum, ktoré ich takmer nepustilo z javiska. Zdeněk Svěrák nám medzi predstaveniami venoval krátku chvíľu v divadelnom bufete nad šálkou kávy. Spomenul si aj na časy, keď ako absolvent vojenčil v Košiciach.
"Pamätám sa na noc, ktorú som strávil ešte ako vojak v starom hoteli Szalkhás, v dnešnom Slovane so svojou ženou. Musel som poriadne podplatiť recepčného, aby nám dal spoločnú izbu," prezradil Zdeněk Svěrák hriechy mladosti.
V Košiciach sa nakrúcali scény z jeho filmu Jako jed, kde zvádzal herečku Ivonu Krajčovičovú. Vtedy opäť strávil veľa času v hoteli Slovan. Tu sa odohral aj filmársky rozlúčkový večierok, alebo ako sa v ich nárečí tvrdí posledná klapka. "Viete, že námet na film Obecná škola vznikol práve tu v hoteli Slovan? V tej najväčšej eufórii mi totiž režisér Vít Olmer navrhol: Človeče, čo keby si urobil film z prostredia školy? Napokon ho však nerežíroval Vít Olmer, lebo dostal robiť Tankový prapor, ale režíroval ho môj syn Honza," povedal.
V týchto dňoch tandem Svěrák Smoljak dopísal ďalšiu hru pre divadlo Cimrmana, ktorá hlavného hrdinu zavedie dokonca k ľudožrútom. Zdeněk Svěrák je však zatiaľ zdržanlivý v jej hodnotení, keďže sa ešte neuskutočnilo prvé čítanie pred súborom. Ako vyzerá spoločná tvorba pre divadlo Cimrmana?
"So Smoljakom sa vždy schádzame až keď píšeme hru, lebo sme inak obaja úplne rozdielni. Keď nepíšeme, tak od seba odpočívame. A keď príde čas napísať hru, tak je zas nutné sa schádzať a zisťovať, že nám to trebárs obom nejde alebo áno. A keď tú hru dopíšeme, tak zistíme, že sme ju napísali tak, že sa na javisku zasa vôbec nestretávame."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.